Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

YTL Özüne Dönüyor TL Oluyor

Ana Sayfa » Makalelerimiz » YTL Özüne Dönüyor TL Oluyor
YTL Özüne Dönüyor TL Oluyor

2005 yılında paramızdan 6 sıfır atılmasıyla YTL’li ve Ykr’li günlere merhaba demiştik.Merkez Bankası 1 Ocak 2009’dan itibaren YTL’nin Y sinin kalkacağını aylar önce açıkladı.(Ama biz şimdi yazıyoruz orasına bakmayın:P)Böylece paramız özüne dönüyor.

Bu yeniliğin dışında paralarımızda ki ön ve arka yüzündeki resimler, güvenlik önlemleri bilimum şeyler değişecek.Böylelikle kopyalanması daha zor paramız olacak.(Kalpazanlar ellemeyin paramıza:P)Paramızın ön sol üst köşesine görmekte problemi olan vatandaşlarımız için Braille Alfabesi ile 1’den 6’ya kadar rakamlarla yazıldı.Böylelikle görmekte problemli vatandaşlarımıza büyük bir yarar sağlandı.Bunlarla beraber banknotlardan 1 YTL mefta olup 200 YTL geliyor.

200 YTL

Bankada ki hesaplarda olan paralar yenileriyle değiştirilecek.Çek ve senetler TL ile yazılacak.YTL ile yazılmış olanlar için TL geçerli olacak.Yazar kasalarla ilgili herhangi bir değişiklik gerekmiyor.Elimizdeki paramız nolacak kullanamayacakmıyız demeyin; banknotlar 10 yıla kadar madeni paralar ise 1 Ocak 2009 a kadar bankalarda değiştirilebilinecek.

Paramız için belirlenmiş güvenlik önlemleri: kabartma baskı, gizli görüntü, holografik şerit folyo, renk değiştiren şerit, emniyet şeridi, filigran, bütünleşik görüntü, banknotların rengi ve banknotlar arasındaki boyut farkı.

Paramızı güzel yerlere harcarız inşallah.

Sorunuz olursa yazın elimizden geldiği kadar cevaplarız artık:P

Hadi güle güle:P

YTL Özüne Dönüyor TL Oluyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dropbox Nedir? Dropbox Nasıl Kullanılır? İnternetten Ucuz Akıllı Telefon Tuzağı Resimleri Keserek Fotomontaj Yapmak Güç Kaynağı ( Power Supply ) Seçimi ve Kriterler Çoraplarınıza Pratik Bir Kaç Yöntem Ev dekorasyonları için dekor.org yeter !

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır