Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yeşil Teknolojide Akıllı Üretim Dönemi

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Yeşil Teknolojide Akıllı Üretim Dönemi
Yeşil Teknolojide Akıllı Üretim Dönemi

Artan nüfus, enerji ihtiyacında da büyük bir açığın oluşmasına neden oluyor. Mevcut teknolojinin yetersiz kalması, enerji ihtiyacının pahalıya mal olması ve çevreye verilen zarar düşünüldüğünde, yeşil teknolojinin daha da gelişmesi büyük önem kazanıyor.

rüzgar türbinleri güneş panelleri

Bu yazımızda yeşil teknoloji nedir, yeşil teknoloji akıllı üretim, yenilenebilir enerji kaynakları gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yenilenebilir enerji teknolojilerine duyulan ihtiyaç yalnızca artan enerji açığından değil, çevreye verilen tahribattandır. Öyle ki insanlar olarak her geçen gün daha da yaşanılmaz hale getirdiğimiz doğayı gelecek nesillere aktarmak, daha yaşanabilir kılmak için yeşil teknolojiye yönelmeliyiz. Her ne kadar bugün kullanılan ürünler yeterli performansı sunmasa da gerekli desteğin verilmesi durumunda gelecekte kesintisiz bir enerji kaynağı yaratılabilir.

Rüzgar ve Güneş Enerjisi ile Akıllı Üretim Dönemi

Rüzgar ile elektrik eldesin de hava koşullarının doğru tahmin edilmesi, elde edilen enerjinin depolanması gibi pek çok temel sorun mevcut. Rüzgar türbinlerinin belirli ölçekte çalışması ve kesintisiz olarak üretim yapamaması nedeniyle, henüz yeteri kadar ilgi çekmediği görülüyor. Büyük tesislerde bu tür türbinler yanında kullanılan yedek sistemler, gücün kesintisiz sağlanmasına imkan tanısa da yine sonuç itibariyle fosil yakıtlara yönelinmesine neden oluyor.

Hava durumu tahminlerinde başarılı tahminlerde bulunmak yenilenebilir enerji tesisleri açısından büyük avantaj sağlıyor. Henüz, oldukça yeni bir teknoloji olmasına karşın NCAR gibi laboratuvarlar kusursuz tahminler sunarak pek çok testte başarılı sonuçlar elde etti. Tahminlerde yalnızca rüzgar hızı değil farklı değişkenlerde hesaba katılırken geçmişte ki verilerden de yararlanılabiliyor. Benzer bir teknolojinin gelecekte güneş panelleri içinde kullanılması, yeşil teknoloji de insanlığa önemli kazançlar sağlayabilir.

Yeşil Teknolojide Akıllı Üretim Dönemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Gelecekte kimlik numarası ne işe yarayacak Numura Taşınabilirliği Başladı Bitkisel Hormonlar [ Sunum ] Detaylı Anlatım Slayt MacBook Batarya Süresini Uzatmak Pilsiz Türk El feneri Bilgisayardaki Arızalı Donanımları Tespit Etme

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır