Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinen 5 Efsane

Ana Sayfa » Bilgisayar » Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinen 5 Efsane
Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinen 5 Efsane

Yapay zeka (AI) ile ilgili söylentiler genelde işletmeler çevresinde döner.Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yapay zekanın kurumsal olarak benimsenmesi son dört yılda %270 artmış durumda.Yapay zeka iş sürecini hızlandırma ve büyük çapta yatırım imkanı sağladığından kuruluşların %37’si yapay zekayı benimsemiş halde.Yapay zekanın kullanım alanının artmasıyla birçok yanlış anlama ortaya çıktı.Endustriyel yapay zekaya ilişkin çelişkili en populer 5 efsaneyi paylaşmak isteriz;

1.Veri girişi neticesinde akıl ortaya çıkıyor.

Birçok kuruluş veri analitiği olarak kullanılan teknolojilere sordukları sorulara derhal yanıt verebildiğini düşünüyor.Bilişsel yapay zeka araçları verilerden çıkardığı sonuçları cevaplayabilir.Sistemin içeriğine göre doğru cevaplama şansına sahiptir.

Örnek vermek gerekirse kuruluşta arıza yapacak ekipmanı önceden bilmesi gerektiği hususunda bir beklentiye girebilmek için ekipman bileşenleri, önceki kullanımda karşılaşılan sorunlar gibi birçok veriyi girmek gerekir.

2. Yapay zeka işletmeleri bitirecek.

Bu yanlış bir düşüncedir.Yapay zeka kuruluşlara daha fazla adım attıracaktır.Veri işlemlerini gerçekleştirmek için daha fazla mühendislik, hesaplama ve beyin fırtınası isteyecektir.Yapay zeka birçok manuel işlemi hızlandırıyor fakat yeni işlemleri meydana getiriyor.

3.Yapay zeka İşçilerin yerini alacak.

İnsanlara basın yoluyla aktarılan bu efsane ile insanlar yapay zekanın işlerini ellerinden alacağını düşünüyor.Yapay zeka yalnızca küçük ve basit işlem gerektiren görevleri insanların elinden alır.Bu küçük işler ile uğraşmayan insanlar yeni iş alanlarına sıçrayacaktır.

4.Yapay zeka bazı olayların sebebini açıklayabilir.

AI size bir makinanın arızalı olduğunu ve nasıl düzeltebileceğinizi söyleyebilir ama neden arızalandığı konusunda yorum yapamaz.Çünkü buna sebep olabilecek birçok veri girişine ihtiyaç vardır.Henüz bu sebepler arasındaki ayrımı yapamamaktadır.AI doğrudan nedensel bağlantılar kuramaz.

5. Geleceği tahmin edebilir.

Her ne kadar yenilikçi olsa da geleceğe ilişkin yorum yapamaz.Şuan için sadece  verileri doğrular, öngörülerde bulunamaz.Sistemin durumu hakkında doğru tahminlerde bulunması istenirse, işletme tüm verileri girmek zorundadır.Bugün ise geleceği görmek mümkün değildir.

Çocukluğumuzda çizgifilmler, gençliğimizde oyunlar, yetişkinlikte ise basın yoluyla bize yapay zekanın gelişimi hakkında ipuçları verildi.Günümüzdeki  AI teknolojisiyle bu 5 efsanenin gerçekleşmesi zor görünüyor.Ama ilerleyen zamanlarda, verileri kendi toplayabilen, öğrenmeye açık sensörlü robotlar sayesinde neden olmasın? Teknolojinin yapamayacağını söylemek onu geliştirmekten uzaklaştırır.

Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinen 5 Efsane - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fotografları Kesip başka bir yere Montajlamak Windows’a Özel Ücretsiz Yazılım Önerileri Matematik Soruları Çözmek için Pratik Yöntemler Android Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır? TTNet ‘den Abonelerine Ücret iadesi Numara taşınırken dikkat edilmesi gereken hususlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır