Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Wright Kardeşler ve ilk uçağın icadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Wright Kardeşler ve ilk uçağın icadı
Wright Kardeşler ve ilk uçağın icadı

Kamuoyunda Wright Kardeşler olarak da bilinen Orville Wright (1871 – 1948) ve Wilbur Wright (1867 – 1912) günümüzde en yaygın ulaşım araçları arasında yer alan uçakların kaşifleri olarak gösterilir.

17 Aralık 1903 tarihinde kayıt altına alınmış ilk uçuşu gerçekleştiren Wright Kardeşler, bu uçuşu takip eden 10 yıl içinde de sürekli olarak modern uçaklarda kullanımı devam eden buluşlara imza atmayı sürdürdü.

Uçağın kontrolünü sağlamak için geliştirdikleri üç açılı kontrol sisteminin sahip olduğu temel prensip günümüzdeki son teknoloji uçaklarda da aktif olarak kullanılıyor.

Babalarının işi gereği sürekli olarak seyahat etmek zorunda kalan kardeşler, yine babalarından aldıkları teşvik ve destekler doğrultusunda çocukluk çağlarından itibaren havacılığa merak salmaya başladılar. Henüz çocukken babalarının aldığı Fransız yapımı küçük bir helikopter, Wright kardeşlerin havacılığa olan ilgilerini kamçılayacaktı. Ancak uçaktan önce daha basit icatlara imza atmaya başladılar. Bisiklet, bunun ilkiydi.

1892 yılında bisiklet dükkanı açarak ticari açıdan tatmin edici başarıya ulaşmalarının ardından tasarımcı ve mühendis olarak yeteneklerini uçak geliştirmek için çaba sarf etmeye ayırdılar. Bisiklet dükkanından kazandıkları parayla ilk uçağı havalandırmayı da nihayetinde başardılar.

17 Aralık 1903’te ilk kez geliştirdikleri uçağı havalandırmayı başaran Wright kardeşlerden Orville uçağın pilot koltuğuna oturuyordu. Wilbur ise uçağın peşinden koşmuştu.

İlk uçuşta 12 saniye içinde yerden 37 metre yükselen uçak, yalnızca 10.9 km hıza sahipti. Sonraki iki uçuşta bu rakamlar hızla yükselerek daha hızlı ve daha yüksek irtifada uçuş deneyimini yaşadılar.

Wright Kardeşler ve ilk uçağın icadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Windows Kayıt Defteri Nasıl Düzenlenir? Yıldız Şifreleri Okumak için Program Resimleri Keserek Fotomontaj Yapmak Dünyanın En Küçük Savaş Uçağı Godaddy Türkçe Firma içi Transfer Hatası Uçak Simülatörleri Hakkında

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır