Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

WordPress 403 Forbidden Hatasının Çözümü Nedir

Ana Sayfa » Webmaster » WordPress 403 Forbidden Hatasının Çözümü Nedir
WordPress 403 Forbidden Hatasının Çözümü Nedir

Ağırlıklı olarak, WordPress tasarım altyapılı web sitelerinde karşımıza çıkan 403 hatası, çözüm yolu basit gibi görünse de daha derin bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu hatanın belli başlı nedenleri arasında; dosya ve klasör izinlerinin geçersiz olarak tanımlanması, .htaccess dosyasının bozulması veya parametrelerinin hatalı olarak kullanılması yer alır. Web sitenizde güvenlik açığı bulunduğu için, sitenize yapılabilecek olası saldırılara engel olunması açısından geçici olarak 403 gönderilebilir.

403-hatasi-wp

403 Hatası Nasıl Çözülür?

  1. FileZilla veya onun türevi bir program ile ftp’nize bağlanarak, dizinde bulunan bütün dosya ve klasörleri kontrol etmeniz gerekir. Dosya ve klasör izinlerinde 777 olarak atanmış bir değer varsa, bu değeri kaldırarak; dosyalar için 644 değerini, klasörler için 750 veya 755 değerini girin. Dizindeki dosya ve klasörlere 777 iznini vermek, sitenizde bir güvenlik açığı oluşturacağı için tehlikelidir. Hatanın nedeni bu izinlerin yanlış olarak verilmesi olabilir.
  2. İzinlerde herhangi bir sorunla karşılaşmamanıza ve 777 iznini değiştirmenize rağmen aldığınız hata devam ediyorsa; ftp’nize bir kez daha bağlanarak, .htaccess dosyasını kontrol etmeniz gerekir. Ana dizinde bulunduğu gibi, .htaccess alt dizinlerde de yer alabilir. Birkaç tane dosya olabileceğini varsayarak bütün dizini tarayın. Dosyalara baktığınızda “Options All –Indexes” görüyorsanız “-Indexes” bölümünü silerek dosyayı kaydedin.

Yaptığınız iki işlem sonucunda tekrar 403 hatası almaya devam ediyorsanız, hosting firmanıza ulaşmanız gerekir.

WordPress 403 Forbidden Hatasının Çözümü Nedir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Telegramı Türkçe Kullanmak Teknoloji ve Tasarım Arasındaki İlişki Dünyada Bulunan Bilim Merkezleri İnovasyon ve Teknoloji Arasındaki İlişki Hidrojenli Arabalar İlk Bilgisayar Virüsü Gerçek Bir Böcek miydi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır