Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Windows’un Hata Bildirimleri ve Düzenleme Yolları

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows’un Hata Bildirimleri ve Düzenleme Yolları
Windows’un Hata Bildirimleri ve Düzenleme Yolları

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu işletim sistemi olarak Windows’u kullanıyor.  Kimi zaman bir hata bildiriminde ya da işlem sonunda çıkan bildirimler hakkında yeterince bilginiz var mı? Kayıt defteri ya da .dll gibi kavramlar size ne ifade ediyor?

Bu yazımızda Windows’un bilinmeyen yönleri, Windows sık kullanılan terimler, Windows hata açıklamaları gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

windows hata bildirimleri

Kayıt Defteri Nedir? Hatalar Nasıl Düzeltilir

Windows kullanıcılarının birçoğu kayıt defterinin ne olduğu ya da ne içerdiği hakkında yeterince bilgiye sahip değil. Hatalı kullanımlarda bilgisayarda pek çok işlemin aksamasına neden olsa da uygun şekilde kullanılması durumunda pek çok açıdan fayda sağlamaktadır.

Kayıt defteri işletim sistemi üzerinde yer alan sürücülerden, yazılımlara kadar pek çok detayı saklayan bir veritabanıdır. Geçmişe oranla pek çok program şu anda kayıt defterini kullanarak işlemlerin çok daha hızlı sonuçlanmasını sağlıyor.

Kayıt defteri hataları ise zamanla kullanıma bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. CCleaner tarzı programlar ile kayıt defteri hataları düzeltilebilse de mümkün olduğunca kayıt defterinin oynanmaması tavsiye edilir. Fakat yinede düzenleme yapmak istiyorsanız düzenleme öncesinde mutlaka yedekleme yapmalısınız.

DLL Dosyaları Nedir? DLL Dosya Sorunları Nasıl Düzeltilir?

DLL dosyaları ya da açık ifade ile dinamik bağlantı kitaplıkları sürücü üzerinde .dll uzantıları ile yer almaktadır. DLL dosyaları programlar tarafından ortak olarak kullanılabildiği için RAM’e çok daha az veri yüklenmesini ve bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlarlar. Ayrıca programların tüm veriyi tek seferde yüklemesi yerine kodların belirli bir kısmını çalıştırmasını sağlar.

DLL Dosya Sorunları Nasıl Düzeltilir?

Bir program yada oyun yükleyip çalıştırmak istediğinizde .DLL dosyasının eksik olduğuna dair bir hata alabilirsiniz. Geçmişe oranla bu sorun daha az yaşanıyor olsa da oluşabilecek sorunları ve dosya eksikliklerini dll-files adresi üzerinden giderebilirsiniz.

Windows’un Hata Bildirimleri ve Düzenleme Yolları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tycho Brahe Kimdir, Çalışmaları, Buluş ve İcatları Nelerdir Facebook Hesabını Silmek [ Geri Dönüşü Olmayan Bir yol ] Google Glass Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? FaceBook’un Yeni Arayüzü Search Engine Optimisation– SEO Nikola Tesla kimdir, icatları nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır