Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Windows’da Sık Kullanılan Komut İstemleri

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows’da Sık Kullanılan Komut İstemleri
Windows’da Sık Kullanılan Komut İstemleri

Her gelen Windows sürümüyle biraz daha arka planda bırakılan ve ara yüzün derinliklerine gömülen komut istemi, bazı kısa yolların bilinmesi ve kullanılması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Geçmiş sürümler dışında Windows 8 ile yeni özellikler de kazandırılan komut istemi hakkında aşağıda bazı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Bu yazımızda Windows komut istemi nedir, komut istemi kısayolları, Windows komut istemleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Her yeni Windows sürümüyle giderek ara yüzün derinliklerine gömülen Windows komut istemi, kullanıcılara belirli komutlar ile bilgisayarlarına dair pek çok bilgiyi sunabilmektedir. Başlat > Çalıştır > Cmd yazarak ulaşabileceğiniz komut isteminde kullanılan kısa yollar hakkında aşağıda ki bilgilere göz atabilirsiniz.

ASSOC  – Windows üzerinde hangi dosya ya da programların açıldığını ve bu programların uzantılarını ASSOC komutu ile görüntüleyebilirsiniz.

Cipher – Sabit diskiniz üzerinde yer alan verileri silmeniz onların gerçek anlamda silinmesini sağlamamakta ve bazı yöntemler ile geri getirilmesini kolaylaştırmaktadır. Cipher komutu ile belirlediğiniz alan da rastgele veriler yazılıp silinecek ve daha önce sildiğiniz verilerin geri getirilme ihtimali kalmayacaktır. Bunun için uygulamak istediğiniz alanı belirledikten sonra cipher/w:(örn: c) yazmanız yeterlidir.

Driverquery – Sisteminizde yüklü olan sürücüler veya hatalı yükleme yapılmış sürücüleri görüntüleme ve temizleme konusunda driverquery -v komutunu kullanabilirsiniz. Bu sayede zaman, zaman tuhaf sorunlara yol açan sürücü hatalarını kolaylıkla giderebilirsiniz.

Windows’da Sık Kullanılan Komut İstemleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Android Telefona Türkçe Dil Yüklemek – Resimli Anlatım PC Kullanıcılarına Özel En Yararlı 10 Program İnstagram ve E-Ticaret SSH Komutları Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji USB güvenlik Kilidi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır