Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Windows ve Tarayıcıda İstenmeyen Reklamları Kaldırmak

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows ve Tarayıcıda İstenmeyen Reklamları Kaldırmak
Windows ve Tarayıcıda İstenmeyen Reklamları Kaldırmak

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar ve internet virüslerin en sevdiği ortamlardan biri.Gelişen yazılım teknolojisi ile virüsler artık daha karmaşık ve zorlu hale geldi.Eskiden sadece tarayıcı anasayfasını değiştiren virüsler şuan mouse oynatmaz durumda.Tabiki bizimde bunları imha edecek kitle imha silahlarımız yani antivirüs yazılımlarımız ve taktiklerimiz var.Gelelim şu yöntemlere.

  1. İstenmeyen ve Bilinmeyen Programları Kaldırmak

İnternetten kaynağı belirsizce indirilen bir program veya program yükleme aşamasında gözden kaçan tik işaretleri sebebiyle  istemeden bilmediğimiz programları kurmuş olabiliriz.Öncelikle yapmamız gereken şey  Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler sekmesinde bulunan  bize yabancı gelen ve  yayımcı kaynağı şüpheli  yazılımları Program Ekle / Kaldır  sekmesinden kaldırmak olacak. Resimde görüldüğü gibi Yayımcı kısmı ve Yüklenme tarihi göz önünde bulundurularak kaldırma işlemi yapmalıyız.

denetim-masası

 

2. Tarayıcıdan Bilinmeyen ve İstenmeyen Eklentileri Kaldırmak

İnternette gezinti esnasında siz farkında olmadan tarayıcınıza eklenti ve bazı komutları çalıştıran uzantılar yüklenmiş olabilir.Bu da istenmeyen bir toolbar ( araç çubuğu ) , açılış sayfanızın değiştirilmesi gibi etkiler gösterebilir.

Öncelikle hangi tarayıcıya sahipsiniz bir bakalım ;

A.Mozilla Firefox

Firefox tarayıcısında eklenti kaldırmak için . “Ctrl +Shift + A”  tuşlarına aynı anda basarak kısayoldan ulaşabilir veya en sağ üst köşede  Seçenekler kısmından eklentilere ulaşabilirsiniz.Şüpheli gördüğünüz , internette aratıp bir  fikir sahibi olamadığınız eklentiyi kaldırın yan uygulamalar sekmesini de kontrol edin. Tarayıcıyı yeniden başlatın.

B. Internet Explorer 

Böyle bir duruma maruz kaldıysanız muhtemelen Internet Explorer kullanıyorsunuzdur.Explorer üzerindeki istenmeyen eklentilerden kurtulmak için sağ üst köşedeki çark ikonuna tıklayın.Açılan menüde ”Eklentileri Yönet” sekmesine tıklayarak istenmeyen ve bilinmez araç çubuğu ve eklentileri kaldırabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz.

C. Google Chrome

En sağ üst köşede bulunan 3 yatay çizgi sizi seçenekler kısmına ulaştıracaktır.Ayarlar sekmesine girin ve Uzantılar ibaresine tıklayın.Gereksiz ve bilinmeyen uzantıları kaldırabilirsiniz.Ayrıca “Ayarlar” bölümünde  “Belirli bir sayfayı ya da sayfaları aç“ın yanındaki “Sayfayı ayarla” ibaresine tıklayın.Bu pencerede istenmeyen bir URL adresi var ise temizleyin ve değiştirin.

Bunun yanında Chrome simgesine sağ tıklayıp özellikler kısmına ulaşın.Hedef kısmında “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” yazmıyor da sonunda URL eklenmiş bir uzantı yazıyorsa düzeltin.

3. Avast Tarayıcı Temizleme Programı ile Tarayıcınızı Virüslerden Temizlemek.

avast-tarayıcı-temizleme

 Mozilla ,Explorer ve Chrome tarayıcınızı virüs ve istenmeyen reklamlardan temizlemek isterseniz Avast sizler için bir yazılım yazmış. https://www.avast.com/tr-tr/browser-cleanup adresine ulaştığınızda sizi Türkçe olarak yönlendirecek ve Programı kurup temizletecektir.
4. ADWCLEANER  Programı ile İstenmeyen Reklam ve yazılımları Temizlemek
adwcleaner-tarayıcı-temizleme
http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ adresinden girip  indirebileceğiniz bu yazılım ile istenmeyen reklam ve araç çubuklarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz.Kullanabileceğiniz en kolay ve güçlü yazılım diyebiliriz.
5. Comodo İnternet Security ile Reklam Tarama 
Evet tüm aşamaları denediniz ve fayda etmediyse en güçlü imha silahımızı çıkarmanın vakti gelmiştir.
Comodo İnternet Security 8 yazılımı ücretsiz olmasına rağmen birçok virüs yazılımını hayran bırakan bir program oldu.Kurulumdan sonra veritabanı güncellemesi ve tarama işlemi uzun sürse de bilgisayarınızın en dip köşelerine inecek ,reklam ve zararlı yazılım oluşturan tüm öğeleri bulacaktır.Aynı zamanda Anti-virüs, güvenlik duvarı ve Malware temizleyicidir.Buradan indirebilirsiniz.
comodo-temizlik

 

 

Windows ve Tarayıcıda İstenmeyen Reklamları Kaldırmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Numara taşınırken dikkat edilmesi gereken hususlar PUBG Lite Nasıl İndirilir? Windows 10 Sürümü Öğrenme – Saat ve Tarih Değiştirme Otobusbileti.gen.tr ile Bolu’ya LG G Watch Özellikleri ve Fiyatı – İnceleme Hıçkırık için % 100 Çözüm

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır