Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Webde Ne Kadar Güvenliyiz?

Ana Sayfa » İnternet » Webde Ne Kadar Güvenliyiz?
Webde Ne Kadar Güvenliyiz?


Türkiyede çeşitli sebelerden dolayı en çok tercih edilen yazışma ve haberleşme aracı Msn Messenger programı.Ancak bu programın ne kadar güvenli olduğu şüphede..Msn messenger programında yazışmalar salt metin halınde gönderıldıgı ıcın araya hıc bır sekılde sıfrelı metınler gırmıyor ve bu yuzden sızın yazdıgınız herseyı herhangı baska bırısı bu yazısmalarınızı yakıp edebılır.Devlet ,iş yerındekı patronunuz okuldakı mudurunuz her neyse konusmalarınızı kayıt edebılır.Geçen yıllarda 2 polisin msn üzerinden görüşmelerinde başbakana hakaret ettıklerı için soruşturma açılmıştı.

Çinde bulunan bir grup skype programının bir açığını buldu ;kullanıcılar eğer belirli bazı kelimeleri kullanırsa (bomba ,tibet,terör vs) skype otomatık olarak bir devlet serverina ping atıyor ve haber veriyor.Oldukça güvenli olduğu sanılan skype programı da bu şekilde güvenlik açısından sorunlu olduğu ortaya çıktı.

Dinleme algoritmaları oldukça basit.Msn messenger ,Skype ,telefon ve diğer iletişim araçları ile yapılan görüşmeler sırasında bir grup yasaklı kelimeyi kullanırsanız otomatik olarak dinlenmeye alınıyorsunuz.Yani hiç bir şekilde webde güvenli değilsiniz.Aynı şekilde gsm üzerinden cep telefonları aracılığıyla yapılan butün görüşmelerde de bu algoritma uygulanıyor.Hatta yapılan butun görüşmeler belirli bir süre kayıt altında tutuluyor.

Gelelim IP kavramına Internet Protokol kelimesinin kısaltımışı olan IP kelimesi bilgisayarınızın adresidir.Bir IP adresi, noktalarla ayrılır ve dört rakamdan oluşur; örneğin 88.227.194.2 şeklindedir.Ip adresi aracılığı ile bilgisayarınız kolay bir şekilde bulunabilir.Webde butun bilgisayar için IP adresi vardır.Ancak bu rakamları akılda tutması zor oldugu için her servera domaın yanı alan adı verilmektedir.Örnek ‘88.227.194.23″ bu IP adresi www.teknoalem.org adresindir.Ip adresi bilinen bir bilgisayarın bulunduğu ülkeyi şehri hatta tam adresini bulabiliriz.

Webde Ne Kadar Güvenliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Atatürk’ün Bilim Anlayışı ve Eğitime Verdiği Önem Samsung’a Yeni Tablet, Galaxy Tab 3 Lite 7.0 ile Karşınızda Seo’da Başarının Üç Önemli Anahtarı Steam Nedir? Steam’den Oyun Nasıl Alınır? Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri Doğalgaz Faturası Hesapla

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır