Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler
Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler

Bugünün getirmiş olduğu teknoloji ile  anlamsal web ve yapay zeka gibi kavramlar hayatımıza girmiş durumda.Machine to machine yazımızda makineler arasında etkileşimi sağlayacak olan M2M teknolojisinden bahsetmiştik.Geçmişte Web 1.0 ve günümüzde son demlerini yaşayan web 2.0 ile internette neler değişti önce onu inceleyelim;

web30

 Web 1.0 ve 2.0 arasındaki Farklar

Özellikler Web 1.0 Web 2.0
İçeriğe Müdehale Yok / Sadece Okuma Var / Yazma ve Okuma
Kullanıcı  Az Çok
Amaç Bilgi Alma Paylaşım ve Sosyalleşme
Bilgi Miktarı Sınırlı Sınırsız
Katılım Yok Çok
Durum Pasif / Statik Aktif / Dinamik
Kişisel Websiteler Kişisel Sayfalar Blog
İçerik Ayırma Sınıflandırma / Kategori Etiketleme
Kod Paylaşımı Kapalı Kodlar Açık Kaynak Kod
Etkileşim Tek Yönlüdür Çift Yönlüdür

Web 1.0 ve 2.0  arasındaki farkı daha iyi anlayabilmek için şu örneği vermekte fayda var, şirketler duyurularını ve tanıtımlarını yaparken statik web sayfalarından yararlanırken günümüzde Web 2.0 ‘ın getirmiş olduğu yenilikle Facebook gibi sosyal ağlardaki sayfalarından, kullanıcıların katılımlarıyla paylaşım sergilemektedirler.Bu şekilde şirket ve kullanıcı arasında etkileşim çift taraflı olarak gerçekleşmektedir.

Web 3.0’ın Özellikleri ve 2.0 ile farkları

Web 2.0 da üretilen bilgilerin sadece insanlar tarafından anlamlandırılması durumu mevcuttur. Teknolojik olarak mevcut web 2.0 ortamında sunulan içeriğin bilgisayarlar tarafından anlaşılabilir olması zordur ve bunu sağlamak maksadıyla 3.0 yaklaşımı gereklidir.Webi insanların anlamlandırma yükümlülüğünden alıkoymayı amaçlayan Web 3.0 yapay zekaya sahip makinelerin birbiriyle etkileşimini internete yansıtmak istemektedir.

Web ortamında, bilgiler arasındaki ilişkilerin sağlanabilmesi ve bu bilgilerden anlamsal ilişkilerin çıkarılması, ekonomik çıktıyı yükseltecek ve önemli bir katma değer yaratacaktır.Özellikle Web 3.0 ile e-ticaret sektörü önemli bir aşama kaydedecektir.

Bilgi kirliliğiyle insanların önüne serilen milyonlarca bilgiyi analiz etmek ve ihtiyaca göre filtrelemek Web 3.0’ın temel amacıdır.Web 2.0 ın getrimiş olduğu paylaşım web ortamında bilgi kirliliğine sebep olmuş,insanlar artık doğru ve net bilgiye ulaşmakta sıkıntı çekmektedir.Bu sıkıntı aşmak maksadıyla Web 3.0 filtreleme seçenekleri ve anlamsal ilişkiler kurarak internet kullanıcılarını doğru ve net bilgiye ulaştıracaktır.

  • Web uygulamaları  daha çok AJAX diliyle olacaktır . ( Eşzamansız JavaScript ve XML programlama dilleri )
  • Web Uygulamaları herhangi bir cihaz (PC , cep telefonu , vb ) ile uyumlu olacaktır. Uygulamalar daha hızlı ve özelleştirilebilir olacak . Web 2.0 da ise masaüstü yazılımlar web uygulamalarına dönüşmüştü.
  • Web siteleri nispeten küçük olacaktır .
  • Uygulamalar  e-posta , sosyal ağlar ve mesajlaşma hizmetleri  ile hızlı olarak yayılacak.

Web ‘in gelişimini kısa bir örnekle açıklamak gerekirse  Reklamlardan gidebiliriz. Reklamlar Web 1.0 da Statik ,değişmeyen web sitelerindeki grafiklerden oluşuyordu. Web 2.0 ile birlikte içeriğe göre değişen reklamlar içerikle ilişkili reklamlar görüntülenmeye başladı.Web 3.0 ‘da ise  sizin çerezlerinizden yararlanarak, internet geçmişiniz incelenerek  size uygun reklamlar karşınıza çıkarılacak.

 

Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye’nin Elindeki Füzeler ve Nükleer Gücü 6 Dakikalık Uzay Yolculuğu 2013 – 2014 Teknoloji ve Tasarım Dersi Zümre Toplantı Tutanağı Gözünüzün Önündeki Kıymetli Hazineyi Keşfedin Nokia Lumia ile iddialı… Twitter Hesabı Nasıl Silinir, Nasıl Dondurulur?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır