Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Waski – Truva Atı Nedir, Nasıl Bulaşır ve Temizlenir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Waski – Truva Atı Nedir, Nasıl Bulaşır ve Temizlenir?
Waski – Truva Atı Nedir, Nasıl Bulaşır ve Temizlenir?

Son dönemde antivirüs yazılımı şirketlerinin radarına giren ve etkili olmaya başlayan Waski Truva atı, virüs tehdit listelerinde zirveye doğru hızla ilerliyor. Özellikle bilinçsiz kullanıcıları hedef alan Waski, bilgisayara bulaştıktan sonra diğer zararlı yazılımlarında bilgisayara girmesini sağlıyor.

Bu yazımızda waski Truva atı nedir, waski virüsü nasıl bulaşır, bilgisayarda nasıl temizlenir gibi öneriler bulabilirsiniz.

zararlı yazılım temizleme

Waski Nedir? Nasıl Bulaşır?

Antivirüs yazılımı üreten şirketler yeni bir Truva atının etkinliğini inceliyor. Waski ismi verilen ve tam adı Win32/TrojanDownloader.Waski.A olan zararlı, bilinçsiz kullanıcıları hedef almakta ve diğer zararlı yazılımların yüklenmesini sağlamaktadır. Waski, http protokolünü kullanarak işlem yaparken bilgisayara girdikten sonra diğer zararlı yazılımlara da davetiye çıkarıyor.

İlk olarak Mart – Nisan döneminde etkili olan ve şuanda en zararlı 10 yazılım arasına giren Waski, çoğunlukla e-postalar yoluyla bulaşmaktadır. Güvenlik yazılım firmaları tarafından yapılan bilgilendirmelerde zararlı yazılımın spam mailler yoluyla kullanıcılara gönderildiğini söylüyor. Waski, tek başına büyük bir tehdit olarak görülmese de diğer zararlı yazılımların sisteme girmesini sağladığı için büyük bir sorun yaratıyor.

Waski Nasıl Çalışır?

e-posta ya da diğer yollar ile bilgisayara bulaşan Waski, diğer zararlı yazılımların internet aracılığıyla bilgisayara yüklenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yüklenen zararlı yazılımlar ile kullanıcıların kişisel bilgileri, kredi kartı ve diğer özel şifreleri ele geçirilmektedir.

Waski’den korunmak için öncelikle bilgisayarınızda mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı bulunmalı ve tanımadığınız kişilerden gelen e-postalar açılmamalı/indirilmemelidir.

 

Waski – Truva Atı Nedir, Nasıl Bulaşır ve Temizlenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Windows 8’de Dokunmatik Ekran Nasıl Kapatılır Firefox, Adobe Flash’ı Kaldırıyor Türk Mucitleri ve Yaptıkları icatlar Instagram Beğeni Satın Alma Yapay Kalp Kayıtlı Yıldız Şifreleri Programsız Görmek

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır