Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

VPN Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi VPN Tercih Edilmeli?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » VPN Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi VPN Tercih Edilmeli?
VPN Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi VPN Tercih Edilmeli?

Son dönemde sıkça duyduğunuz VPN terimi size yabancı gelmeyecektir. VPN, Türkçe ifade edilişi ile Sanal Özel Ağ, internet üzerinde yer alan bilgisayarlar grubunu oluşturmaktadır. VPN’lerin genel kullanım amacı güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve gizlenmektir.

Bu yazımızda VPN nedir, VPN ne işe yarar, hangi VPN tercih edilmelidir gibi sorunlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

hangi vpn tercih edilmeli

VPN ( Sanal Özel Ağ ) yukarıda da belirttiğimiz gibi internet üzerinde kurulan bilgisayar gruplarından oluşur. Bu grup herhangi bir ağ kaynağına erişimde, bağlantıları şifrelemede ya da yerel internet sağlayıcısı tarafından yapılan kısıtlamalardan kurtulmanızı sağlar.

VPN’ler üzerinden yaptığınız bağlantı şifrelenir ve diğer pek çok yönteme göre takibi oldukça zordur. VPN hizmetinin ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olması çoğunlukla kullanıcıların VPN hakkında bilgi sahibi olmaması, devamlı aylık ücret ödeme zorunluluğu ve erişim hızının yavaş olması gibi nedenlerden kaynaklanır.

VPN Kullanmalı mıyım?

Bağlantıları şifrelemek, internet yasaklarından kurtulmak, yasa dışı indirme ( torrent vb) yapmak ve gizliliği artırmak istiyorsanız VPN kullanmanız yararlı olacaktır.

VPN Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle hizmeti sunan firmanın size kiralayacağı VPN hizmetinin sunucu lokasyonu, bağlantı protokolleri ve fiyat arasında bir kıstas belirlemelisiniz.

Güvenlik İçin: Tercih edeceğiniz VPN hizmeti sunan firmada bu hizmet için protokol olarak SSL/TSL, PPTP, IPSec, L2TP gibi ek özelliklerin bulunup bulunmadığına dikkat edin.

Çıkış Konumu: Hizmeti ne amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra göz önünde bulundurmanız gereken bir faktörde çıkış konumudur. Örneğin Fransa’da bir hizmete erişmek istiyorsanız ve ilgili hizmet yalnızca bu ülke üzerinde veriliyor ise sunucunun bu ülkede olması gerekir.

Kayıt Alınıyor mu? Çoğunlukla VPN hizmeti sunan firmalar verileri kaydetmiyor olsa da ABD gibi bazı ülkelerde VPN hizmeti için günlük kaydı alınmak zorunda. Hizmet alacağını firmada böyle bir durumun olup, olmadığını incelemelisiniz.

VPN Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi VPN Tercih Edilmeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Elektrikle Çalışan Taksiler Yolda Cep Telefonunun Çeyrek Yüzyıllık Serüveni Artık Balıklarda Araba Sürebiliyor Facebook Hesabını Silmek [ Geri Dönüşü Olmayan Bir yol ] Domainin Who is Geçmişini Bulmak USB güvenlik Kilidi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır