Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Veri Madenciliği Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Veri Madenciliği Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?
Veri Madenciliği Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bilişim kavramlarının teknoloji ve tasarım alanında yaygın kullanımıyla, madenciliğe farklı bir boyut katıldı. Veritabanlarının programlarda,web tabanlı uygulamalarda ve arşiv amaçlı kullanıldığı ülkemizde bu işlem veri madenciliği adı altında yapılmasa da başarıyla uygulanıyor.Data Mining ingilizce ismiyle de karşımıza çıkar.Lafı uzatmadan, veritabanı madenciliği nedir, nerelerde yaygın olarak kullanılır? konuya girelim.

Büyük ölçekli veriler arasından bilgiye ulaşma, bilgiyi gelecekteki hedeflere yönelik olarak analiz etmektir.
Hızla büyüyen veri yığınların artmasıyla birbiriyle mantık ilişkisi içinde olan veriyi, amaca uygun tahmin yapabilmek için bilgisayar programlarıyla inceleme ve anlamlı bağıntı çıkarma işidir.Basit bir dille izah edilecek olursa oynanan futbol maçlarının gol,topla oynama,şut,korner gibi birçok bilgiyi içeren veritabanından geleceğe ait tahminler çıkarmaktır.

veri-madenciligi

Veri madenciliğinin sınıflandırma, kümeleme ve bağlantı analizi gibi modelleri mevcuttur.

Örneğin, Bir marketten en çok hangi ürünlerin satın alındığı kısa bir işlem ile veritabanında tespit edilebilir.Fakat hangi ürünün hangi ürünle birlikte satıldığını analiz etmek için veri madenciliğinden yararlanılır.

Pazarlama alanında,tüketici gruplarına ait verilerle ilgili yapilan arastirmalar ve strateji belirlemede yol gösterici olarak kullanılabilir.Pratik olarak uygulamasını alışveriş sitelerinde dahi ”Bunu alanlar bu ürünleri de aldılar ” gibi ilişkisel örneklerle görebiliriz.Bankalar ve telefon operatörleri de hizmet, ürün çeşitliliği maksadıyla veri madenciliğini kullanabilir.
Ekonomi ve sağlık açısından pek sağlıklı sonuçlar alınmasa da ön bilgi edinme açısından değerlendirilebilir.

Son olarak da veri madenciliğinin önemine dikkat çekmek adına Google’un veri madenciliğini kullanarak yapılan arama kelimeleriyle dünya grip haritasını çıkardığını da değerlendirmelisiniz.

Veri madenciliği detaylı döküman ve görsellere verimadenciliği.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Veri Madenciliği Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Wellograph – Windows Phone Uyumlu Akıllı Saat Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi Hangi Ekran Kartını Almalı – Ekran Kartı Rehberi Ucakbiletial.org Kırklareli uçak bileti almak için Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın iPhone’daki müzikler nasıl zil sesi yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır