Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

USB Bellek Nasıl Formatlanır? Rehber

Ana Sayfa » Makalelerimiz » USB Bellek Nasıl Formatlanır? Rehber
USB Bellek Nasıl Formatlanır? Rehber

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız USB bellekler, diğer sürücülerde olduğu gibi aynı şekilde biçimlendirilebilmektedir. Fakat USB bellek formatlarken kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem ve uygulama vardır.

usb bellek nasıl formatlanır

Bu yazımızda usb bellek nasıl formatlanır, usb bellek formatlama, usb bellek format atma gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Tüm işletim sistemlerinde sürücü biçimlendirirken kullanacağınız yöntemler aşağı yukarı aynıdır. Sürücü bilgisayara bağlanır ve bilgisayar tanıdıktan sonra sürücü üzerine sağ tıklayarak biçimlendirme işlemi yapılır. Bu işlemde tüm verileri temizleyebilir ve çok hızlı bir şekilde biçimlendirmeyi tamamlayabilirsiniz.

Windows 7 üzerinde biçimlendirme yaparken NTFS, FAT, FAT32 ve exFAT gibi dört farklı dosya sistemi ile karşılaşacaksınız. Diskinizin boyutuna bağlı olarak 32 GB’dan büyük ise FAT ve FAT32 seçenekleri görünmeyecektir. NTFS dosya sistemi 4 GB’dan büyük dosyaların okunabilmesi ve yazılabilmesi, 32 GB’dan büyük bölümlerin oluşturulması, dosyaların sıkıştırılması ve büyük kümelere izin vermesi açısından FAT ve FAT32’ye oranla çok daha avantajlıdır. Ancak FAT ve FAT32, hemen, hemen tüm işletim sistemleri ile uyumlu olması, USB sürücüde daha az yer kaplaması ve daha hızlı yazma işlemi açısından NTFS’ye oranla avantajlıdır.

Ayırma birimi boyutu için sürücüde hangi işlemleri yapacağınız belirlemeniz gerekir. Eğer sürücüde büyük dosyaları depolayacaksanız, küme boyutlarının büyük olması daha avantajlı olacaktır. Örneğin 500 MB’lik bir USB için FAT ve FAT32, 1TB’lık bir harici harddisk için NTFS dosya sistemini seçmeniz doğru olacaktır.

USB Bellek Nasıl Formatlanır? Rehber - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kol Saatlerinizi Akıllı Saatlere Çevirin ! Betonun Donmasında Gerçekleşen Kimyasal Reaksiyonlar Teknoloji ve Tasarım Arasındaki İlişki Google VE Hizmetleri Arnica Süpürgeleriniz İçin özel Servis Hizmeti Tycho Brahe Kimdir, Çalışmaları, Buluş ve İcatları Nelerdir

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır