Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ultrabook Nedir, Hangi Ultrabook Tercih Edilmelidir

Ana Sayfa » Bilgisayar » Ultrabook Nedir, Hangi Ultrabook Tercih Edilmelidir
Ultrabook Nedir, Hangi Ultrabook Tercih Edilmelidir

Birkaç yıl öncesine kadar hafif ve ince tasarım şeklinde tanıtılan Ultrabook’lar, Intel’in hamlesi ile bu ismi almış ve kategorilendirilmiştir. Bir cihazın bu kategoride yer alabilmesi için hafif ve ince olması kadar belli başlı bazı özellikleri de içermesi gerekir.

Bu yazımızda ultrabook nedir, hangi ultrabook alınmalı, ultrabook rehberi gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

ultrabook nedir

Ultrabook Nedir? Ultrabook Rehberi

Birkaç yıl önce piyasaya sürülen ve ultrabook kategorisinde yer alan cihazların ortak özelliği 13.3 inç ya da daha küçük ekran boyutlarına sahip olması gerekir. Ayrıca kalınlığın 18 mm olması, 14 inç yada büyük ekranlar için 21 mm’yi geçmemesi gerekir. Cihazın en az 5 saatlik pil ömrüne sahip olması, açılış hızının maksimum 7 saniye olması gerekmektedir.

2013 yılında Ultrabook kategorisinde yapılan güncellemelerde ise cihazların saniyede en az 80 MB transfer hızına sahip olması, USB 3.0 teknolojisine sahip olması gerekir. Ayrıca yeni nesil cihazların en az pil ömrünün 9 saat olması, ultrabook kategorisinde yer alması için istenmektedir.

Hangi Ultrabook Alınmalı? Ultrabook Rehberi

Ultrabook kategorisinde yer alan cihazların hemen, hemen tamamı benzer özelliklere sahiptir. Hafif ve ince olması, hızlı sonuç vermesi cihazların en önemli özelliğidir. Ultrabook cihaz alırken tablet özelliği barındırmayan bilinen dizüstü bilgisayar modellerini tercih edebilirsiniz. Piyasa da tablet tarzı satılan ultrabooklarda ekranın katlanabilmesi, çerçeve içinde kapanması gerekir.

Bir diğer kriter ise cihazın hangi amaçla kullanılacağı. Oyun ve yüksek performans isteyen yazılımlar için 6 – 8 GB bellekler tercih edilirken ortalama bir kullanıcı için 4 GB modeller yeterli görülmektedir. Yine pek çok ultrabook’ta şuanda SSD diskler kullanılırken nadirde olsa SATA disk kullananları görebilmekteyiz.

Ultrabook Nedir, Hangi Ultrabook Tercih Edilmelidir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Android Telefona Türkçe Dil Yüklemek – Resimli Anlatım PC Kullanıcılarına Özel En Yararlı 10 Program İnstagram ve E-Ticaret SSH Komutları Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji USB güvenlik Kilidi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır