Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uçaklardaki Fırlatma Koltuğu

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Uçaklardaki Fırlatma Koltuğu
Uçaklardaki Fırlatma Koltuğu

Pilotun uçaktan süratle acil olarak tahliye edilmesini sağlayan sisteme fırlatma koltuğu adı verilir.İngilizce ifadesiyle Ejection seat denilebilir.
Genel itibariyle askeri jet uçaklarda teknik arızalar veya pilot hatası nedeniyle meydana gelen kazalarda can kaybını önlemek için üretilmiştir.Hızın yüksek ,yerden yüksekliğin az olması istenmeyen bir durumdur.Bu durum fırlatma koltuğunun önemini artırmıştır.

Fırlatma Koltuğu

Fırlatma Koltuğu Mekanizması
Teknik olarak özelliklerinden bahsedecek olursak fırlatma koltuğu, pilotun üzerinde bulunan cam kapağı kırar ve pilot koltuğu ile birlikte tahliye edilir.İki aşamalı olarak gerçekleşen fırlatma mekanizmasının ilk aşaması pilot üzerindeki kanopi adı verilen cam kapağın kırılmasıdır.Gelişen teknoloji bu aşamayı tek hale getirerek son zamanların fırlatma koltuklarını eş zamanlı kanopiyi patlatma ve roket gücü ile koltuğu dışarı tahliye etmektedir. Bu mekanik yapı uçakların tasarımları ile sürekli olarak yenilenmektedir.Son zamanlarda geliştirilmiş olan fırlatma koltuklarının yapısı, eş zamanlı olarak kanopiyi patlatan ve roket gücü ile koltuğu yukarı doğru atan bir hal almıştır.Koltuk fırlatıldıktan sonra paraşüt açılır ve pilot inişi gerçeleştirir.
Fırlatma koltuğu senaryosu şu şekilde düşünülebilir ;

  • Pilot fırlatma kolunu çeker ve bilgisayar işlemleri devreye girer.
  • Koltuk kayışları otomatik olarak sıkılır ve koltuğun üzerindeki camdaki patlayıcılar ateşlenir.
  • Kanopi ( Koltuk üzerindeki cam panel ) ile uçağın gövdesi ayrılır.
  • Koltuk fırlatıldıktan sonra pilotun oksijen ve teknik donanımları ile olan ilişkisi sona erer.Fakat koltukta bulunan telsiz ve acil durum oksijen donanımı devreye girer.Pilot konumunu tespit maksadıyla koltuğa gps yerleştirilmiş olabilir.

Fırlatma Koltuğu Mekanizmasının Detaylı Gösterimini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Fırlatma Koltuğunda Bulunan Malzeme ve Teçhizat
Yaşam Destek Kiti adı verilen bu malzeme ve teçhizatlar pilot inişi gerçekleştirdikten sonra hayatta kalması için gerekli temel ihtiyaçları içerir.Bu ihtiyaçlar muharebe durumunda silah , su,radyo frekans verici,battaniye,telsiz ve can yeleği gibi malzemeleridir.

Uçaklardaki Fırlatma Koltuğu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır RealSense; Duygularınızı Anlayan Bilgisayar Ford Yeni Nesil Direksiyon Sistemi Canlı Beyine sahip Robot Gordon Forex Türkiye’den Proje Çıkmamasının Nedenleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır