Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye’de Uydu Fabrikası Açılıyor. İlk Proje Turksat 5A

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Türkiye’de Uydu Fabrikası Açılıyor. İlk Proje Turksat 5A
Türkiye’de Uydu Fabrikası Açılıyor. İlk Proje Turksat 5A

Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) tarafından ülkemizin uydu ihtiyacını karşılamak için , uydu fabrikası kurma kararı verildi. Uçak Fabrikaları Tank fabrikaları gibi Savunma Sanayii de adından sıkça söz ettiren TUSAŞ arazisine kurulması planlanan fabrikanın ilk projesinin Türksat 5A olacağı belirtiliyor.

İhracat , ithalat ve askeri alanda Türkiye’nin, uydu ihtiyacının artmasıyla talebin karşılanması için uydu fabrikasının kurulmasına karar verildiği açıklandı. SSM halen biri askeri, diğeri ticari iki uydunun inşası için çalışıyor. Fabrikanın kuruluş amacının, askeri ve Türksat’ın uydu ihtiyacını karşılamak olduğunu belirten yetkililer, bundan sonra Türkiye’nin kendi uydularını üreteceğini belirtiyorlar.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde daha önce başlayan çalışmalarda şirketin yeri ve kapsamı konusunda kararın verildiğini, askeri uydu yanında Türksat projelerinin de sisteme dahil edildiği öğrenildi. TUSAŞ’ın Ankara’daki arazisinde, montaj, uyumlaştırma ve test merkezi kurulması kararlaştırıldı. Ayni tesisler içinde, ayrı bir birimde uydu proje ve geliştirme için de bir yapının bulunacağı öğrenildi.

Uydu teknolojisinin gelişim için Turksat 2A’nın inşasından itibaren mühendis göndererek katılmaya başlayan Türkiye, Türksat 3A’da mühendis sayısını artırdı. Türksat 4A’nın inşasında ise her aşamada mühendis gönderileceği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, bu fabrikanın en büyük projesi Türksat 5A olacak. Yapımı başlama aşamasmda olan ve 2009′da fırlatılması planlanan Turksat 4A’nın ise yeni projeye yetişmesinin zor olduğu kaydediliyor. Edinilen bilgiye göre; Türkiye’nin bu yıl içinde fırlatılan Türksat 3A ile birlikte 4 ticari iletişim uydusu bulunuyor. Ancak bunlar içindeki ilk ikisinin ekonomik ömrü tamamlanmak üzere olduğu bundan dolayı yeni uydu projeleri hazırlandığı, askeri uydulardan en öncelikli olanı ise Goktürk projesi adi verilen uydunun oluşturduğu öğrenildi. Goktürk projesinin bir kısmının yeni fabrikaya yetişebileceği öğrenildi. Türkiye’nin fırlatıldıktan sonra satın alarak kullandığı bir alçak yörünge askeri uydunun da sahibi olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de Uydu Fabrikası Açılıyor. İlk Proje Turksat 5A - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türk Mucitleri ve Yaptıkları icatlar Zararlı Yazılım Keylogger lara Karşı AntiLogger Yasaklı Sitelere Giriş ZenMate ile Çok Kolay iPad’de ekran kaydı videosu nasıl alınır? Cisimleri Havada Tutmak artık Mümkün Hangi DNS Kullanılmalı,Tercih Edilmeli

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır