Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Uçağı Hürkuş Tai Tarafından Bitirilmek Üzere

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Türk Uçağı Hürkuş Tai Tarafından Bitirilmek Üzere
Türk Uçağı Hürkuş Tai Tarafından Bitirilmek Üzere

Uzun yıllardır yaptığı projeler ve ihracatlar ile adından sıkça söz ettirmiş ve F-16 savaş uçakları üretimi ile adını dünya savunma sanayisinin dev şirketleri arasına yazdırmayı başaran TAI-Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ’nin, tamamen yerli parçalar ve imkanlarla üreteceği kısa adı “Hürkuş” olan ilk insanlı temel eğitim uçağının hayata geçirilmesine sayılı aylar kaldı. Önümüzdeki yıl içinde tamamlanması beklinen ilk prototip uçağın yıl sonuna doğru uçması ve 2011’de de uluslararası iznini alarak eğitim görevine başlaması planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘ne de hizmet verecek.

Hava Kuvvetlerimizin eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak ve dünya pazarından pay alabilmek amacıyla 2006’da başlatılan programda, ilk aşamada 4 adet ’Türk başlangıç ve eğitim uçağı’ (Hürkuş) prototifinin TAI-Tusaş tarafından tasarlanması ve üretiminin yapılması yer alıyor.

Vecihi Hürkuş’tan ismini aldı.

Adını Türk havacılık tarihinde önemli bir yeri olan Vecihi Hürkuş’tan alan temel eğitim uçağının tasarımı yaklaşık 90 kişilik bir ekip ile Tusaş tesislerinde gerçekleştiriliyor. Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp, geliştirilen Hürkuş uçağının Türkiye’nin ilk özgün tasarıma sahip eğitim uçağı olması hedefleniyor. Ortaya çıkacak özgün tasarım, Avrupa Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından verilecek sertifika ile belgelenecek ve uluslararası geçerliliği de böylece sağlanmış olacak. Eğitim uçakların seyir hızı 270 kts ve irtifası ise 3000 feet olacak.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Kimdir ?

Günümüzde ismini pek duymadığımız İnsanlı Türk uçağının isim babası Vecihi Hürkuş Kimdir biliyormuyuz. Vecihi Hürkuş, Cumhuriyet Tarihi’mizin en önemli pilotlarındandır. Küçük Reşit, her fırsatta şimdiki Tandoğan Meydanı’nın bulunduğu yerdeki çayırda uçağıyla ilgilenen Vecihi Hürkuş’un yanına sohbete gidiyordu.

Vecihi Hürkuş 1917’de 7. Tayyare Bölüğü’ndeyken Kafkasya’da bir Rus uçağını düşürerek “uçak düşüren ilk tayyarecimiz” olmuş, daha sonra kendi uçağı da düşürülerek esir olunca Hazar Denizi’ndeki Nargin Adası’nda hapis yatmıştı. Oradan Azeri Türklerin yardımıyla, “Papillon” (Kelebek) romanında Henry Charriere’nin Fransız Guyana’sının Şeytan Adası’ndan kaçısı gibi yüzerek kaçmış ve Erzurum’a kadar yaya gelmişti.

Daha sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’da bırakılmak zorunda kalınmış harap Yunan uçaklarının parçalarından marangoz Şaban Efendi ile birlikte kendisine “Vecihi k VI” ismini verdiği bir uçak yapmıştı.

( Bombayı uçaktan beline kadar sarkıp,düşmanın üzerine eliyle atan Vecihi (Hürkuş) Bey)

Türk Uçağı Hürkuş Tai Tarafından Bitirilmek Üzere - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Isaac Newton Kimdir, İcat ve Buluşları Nelerdir? Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji Geleceğe Yön Verecek Beş Büyük Ürün – İnceleme Missing link found Google Logosu Facebook Profilinin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ? 2019 En İyi WordPress Eklentileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır