Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Kadın Bilim insanları ve icatları

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Türk Kadın Bilim insanları ve icatları
Türk Kadın Bilim insanları ve icatları

Halide-edip-adivar
Kadın yüzyıllar boyunca bilimden uzak tutuldu ve bilime merak salan kadınlar bilim camiası tarafından ayıplandı.Günümüzde ise üniversite akademisyenlerinin bayan ağırlıklı olduğunu söyleyebilir , özellikle bazı bölümlerde erkek akademisyenlerden üstün çalışmalar sergilemişlerdir.Türk tarihinin seçkin bilim kadınlarından bahsedeceğiz.

Türk Bilim Kadınları

Safiye Ali (1891-1952)

İlk  Türk Kadın hekim olarak tarihe geçen Safiye Ali Almanya’da sağlık bilimleri alanında eğitim gördü.Kendisinden sonraki nesillere örnek olarak bayanların ilgisini artırmış , Türkiye’de sağlık bilimlerinin gelişmesinde büyük rol almıştır.

Müfide Küley (1899-1995)

Tıp alanında ilk akademik kariyer yapan kadın ünvanını alan Müfide KÜLEY İstanbul Darülfünunu ‘dan mezun olmuştur.Zehirlenmeler ve İç hastalıkları Ders Kitabı başta olmak üzere 5 kitap yazmıştır.Diyet alanında ise çalışmaları mevcuttur.

Halide Edip Adıvar (1884-1964)

Toplum Bilimleri alanında büyük hizmetler eden Halide Edip Adıvar 1900 ile 1910 yılları arasında kadın hakları konusunda yazılar yazmış , Türkçülük ve milliyetçilik konularında Türk Milleti’ni biliçlendirmiştir.

Kâmile Şevki Mutlu (1906-1987)

İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi mezunu olan Kamile Şevki MUTLU Türkiye’nin ilk kadın Patologudur.Hücreler üzerine geliştirdiği tekniği ise “Şevki Tekniği” olarak geçmektedir.Ayrıca Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e defnedilirken Atatürk’ün bedenini ilaçlayarak tahnit işlemini yerine getirmiştir.

Sadece birkaçını yazabildiğimiz Türk bilim kadınları Türkiye ‘yi uluslararası seviyede en güzel şekilde temsil etmiş ve muasır devletler seviyesine ulaştırmak için ellerinden geleni yapmışlar.

Türk Kadın Bilim insanları ve icatları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

beyza24 Kasım 2013

Yani biraz daha uzun olabilirmis bilgiler bence biraz fazla kisaltmissiniz siz daha uzun olsaydi daha iyi olurdu ne yapalim mecbur yazicaz artik

İrem altın01 Ocak 2014

Aynen çok kısa olmuş

Halide18 Şubat 2014

Bence de az.Demek bilim adamlarına bu kadar önem veriyorlar.Bu onların görüşü.Zaten bu siteye kim girsin oyun oynamak varken.Baksana sadece 3 kişi yorum yazmış sadece.Gerçi bu da başkasının adresi idi.Bana bir e-posta adresi önerir misiniz?

Büşra14 Mart 2014

Bence bir araştırma ödevi için çok iyi bir site 🙂 Ama ben burdan size Eödeve kayıt olmanızı tavsiye ediyorum . Ben kayıdım . Uzun ve kısa cevaplar mı istiyosunuz o zaman Eödeve kayıt olun . Benim tavsiyem bu kızlar 😀

cemile24 Şubat 2016

Yahu bunlar ne icat etmişler

gs cimbom15 Mayıs 2016

iyi güzel

Dilek14 Kasım 2016

Arkadaşlar çok kısa olmuş ya biraz daha uzun olsaymış iyi olurdu.

Shdujx07 Aralık 2016

Bencede biraz değil çok kısa bana iki sayfa gerekli

Eda16 Mart 2017

Bence çooooook kısa bana 4 sayfa lazım yani

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

General Mobile Discovery 2 ve Özellikleri 3d oyunlar Kendi İhtiyaçlarını  ( Enerjisini ) Kendi Karşılayan Ev Bilgisayarı Televizyon Olarak Kullanma Yöntemleri iWatch Nedir, Özellikleri Nelerdir? Windows 10 Giriş Ekranı Arkaplanı Kaldırma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır