Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Füzeleri Roketler ve Resimleri

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Türk Füzeleri Roketler ve Resimleri
Türk Füzeleri Roketler ve Resimleri

Türk füzelerinin özellİkleri

Bir Önceki yazımızda size ilk türk füzelerini yazmış. Türkiyen’nin füze gücünü azda olsa anlatabilmiştik. Bu yazımıda daha detaylı inceleyelim.
TOROS FÜZELERİ: 1999’da TSK envanterine İlk Türk Füzesi olarak giren Toros Füzesidir. Toros füzelerinin 230 milimetre çapındaki Toros 230-A’nın menzili 65 kilometredir. 260 milimetre çapındaki Toros 260-A’nın menzili ise 100 kilometre TÜBİTAK- SAGE üretimi olan bu füzeler, karadan karaya ya da denizden karaya kullanılabiliyor. Ağırlıkları 200-265 kilo arasındadır.

YILDIRIM Füzeleri : Çinliler Barutu Bulan ve Füze Üretiminde önemli paya sahip olan bir millettir. Çin teknolojisinden örnek alınarak üretilen Yıldırım füzelerinin menzili, 250 kilometreye kadar ulaşabiliyor. TSK’nın envanterine giren en yeni sistem olma özelliğine sahiptir. 2002’de başlayan Yıldırım Projesi çok gizli yürütüldü. İlk kez Ankara’daki 30 Ağustos törenlerinde kamuoyu önüne çıkartıldı. Bir füzenin ağırlığı 1200 kilogram. Öyle etkili ki, atıldığı yerde 100 metre çapında bir alanda tahribata yol açıyor.

ATACMS (Army Tactical Missile System – Taktik Füze Sistemi)
: Amerikan Lockheed Martin tarafından üretimine geçilmiş. Amerika Birşelik Devletleri’nin gerçek savaş sahasında kullandığı ilk karadan karaya taktik füze olma özelliği taşıyor. ABD iki Irak savaşında da bu füzeleri kullandı. Bir füze 1,5 kilogramlık 1000 e yakın bombadan oluşuyor. 165 kilometre menzili var. TSK’nın envanterinde 12 fırlatıcılı rampada 72 adet ATACMS füzesi var.

KASIRGA Füzeleri : 6×6 çekişli kamyon üzerinde taşınıyor. 4 lançerli çok namlulu roketatardan oluşuyor. 150 kilogram ağırlığında savaş başlığı ile 100 kilometre ötedeki hedefi vurabiliyor.

Ayrıca Yunan basınının Türkiye iddiası

Rusya Federasyonu’nun Türkiye’ye Kornet-E tipi tanksavar füzesi satma kararının Atina ile Moskova arasında gerginlik yarattığı öne sürüldü.

Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesi, Rusya’nın Türkiye’ye 80 adet Kornet-E füzesi satma kararını, Ankara’nın Kafkasya’daki gelişmelerde oynadığı olumlu rol sonucu aldığını iddia etti.

Bu arada, Atina ile Moskova arasında TOMA tipi zırhlı personel taşıyıcı alımı için yapılan görüşmelerin son aşamasına geldiğini kaydeden Elefterotipia, Rusya’nın Türkiye’ye bu gelişmiş füze sistemini satma kararından sonra, bu alımın Atina tarafından yeniden gözden geçirilmesinin kaçınılmaz olduğu yorumunu yaptı.

Yunanistan’ın da aynı füze sistemlerine sahip olduğunu ve Rusya’nın Atina’ya komşu ülkelere bu silahı satmama garantisi verdiğini öne süren gazete, Savunma Bakanlığı çevrelerinin bu gelişmeye sert tepki verdiklerini ve Dışişleri Bakanlığından Moskova nezdinde girişimde bulunmasını isteyeceklerini yazdı.

Elefterotipia, Yunanlı subayların Türkiye ile Rusya arasında Kornet-E alımına ilişkin görüşmelerin 1 ay gibi çok kısa bir süre içinde tamamlanmış olmasının şaşırtıcı olduğunu söylediklerini de belirtti.

Gazete, Yunanistan’ın Kornet-E tipi füze sistemlerinden 98 adedini 2002 yılı itibariyle envanterine katmış olduğunu yazdı.

Resimleri Normal Halinde Görmek için Üzerine Tıklayınız.

Türkiye’nin Sahip Olduğu Füzelerin Resimleri

Türk Füzeleri Roketler ve Resimleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

mustafa25 Ekim 2008

Heryeri düşmanla çevrili bu toprakların bu kadar az teknolojiye sahip olmasına çok şaşırdım.çünkü biz orta dogunun en güçlü devleti olmalıyız.bir iranda bıkadar füze varsa bizde iki katı hem savunma hem saldırı füzelerimiz olmalı.ne olursa olsun biz türkiye maddi ve manevi güçlü bir devlet ve cesur bir milletiz.ama askeri teknolojik olzrak füze sistemlerine .çok agırlık vermeliyiz.bunu komutanlar düşünmeli.çünkü biz etrafı nasıl denizlwerle çevrili bir topraksak okadarda etrafımızda düşman devletler çok.çok daha teknolojiye atılmamız ve füze sistemlerimizi uzun ve güçlü füzelerden oluşturmalıyız.artık herşey bir dügmeye baglı.bizim parmaklarımız dügmede olmalı.ve çok güçlü ve caydırıcı olmalıyız.Tercih sizin.

Saygılarımla

cebrail17 Mayıs 2009

haklısın akrdeş iran kadar bile olamıyoruz iran neredeyse ortadoğunun en güçlü devleti olacak onun için füzelerimiz dahada geliştirilmeli

mutta04 Temmuz 2009

150 km lik fuzeler ne teknoloji fuzeleri savasacagimiz ulkelerin topraklarindanmi atesliyecegiz acaba hedeflere oyle ise bin kmlik fuzelere ihtiyac olmaz

Yaman24 Ekim 2012

Bizim füze sistemimize bayıldım . 65 km menzilli harika atatürk hava limanından sabiha gökçen hava limanını vurabiliyor . yaşasın . boşverin füze sistemini.

hamza15 Temmuz 2009

türkiye gercektende füze işinde geri kalmiş bir ülke.. teknolojide geri kaldık ancak cok gec degıl yapabiliriz… kendi askeri araclarımız yaptık tankımız yaptık savas gemimizi yaptık kendi sialhlarımızı yaptık kendi bombalarımızı yaptık hatta ilerki yıllarda savaş helikopterini bile yapacağız ama …. savaş ucagında ve füze teknolajisinde cok geri kaldık .. şuan savaş gemilerimizde bir sistem var GENESİS

Cebrail06 Ağustos 2009

Türkiyenin ortadoğudaki sadece mısır düşmanı değil diğer yanımızdaki 7 devletin Türk topraklarında gözü var füzelerimiz geliştirilmeli.

Göksen Merey20 Ağustos 2009

Füzeler o kadar etkili bir savaş aracı değil. Önemi abartılıyor.

Kerem ÇELİK12 Ağustos 2010

Türkiye son yıllarda ciddi ataklar yaptı bunu füze üretimi uçak üretimi ile devam ettirmeliyiz.Türkiye barışçıl bi ülke ama düşmanımız çok yani savunmasını güçlendirmeli.

arie20 Nisan 2011

iran’nin fuzeleri saddam’in skud fuzeleri gibi bir boka yaramaz!
Turkiyenin askerine ve gücüne kurban olsunlar

serkan20 Eylül 2011

türkiyenin j 200 füzesi var 1000 menzile sahip ama hiç bir yerde açıklanmıyor.

veysel kuvel18 Ocak 2012

güzelde menziller çok yetersiz yanuımızda iran 2500 km menzile sahip biz 250 km nereyi vuracagız

İbrahim22 Şubat 2012

Kardeşim o füzelerle bu füze farklı. (.Türkiye 2008 den beri dünya nın 3.4 kat askeri bakımından güçleniyor en çok 2010.2011 yılları arasında bildihin tavan yaptı çoğu ülke kıskanıyor dünyanın en güçlü helekopterin den tut savas gemisine kadar kasırgasından obüsüne kadar .abd engellemeye çalıyor.Arastırın öyle yorum yapın .

CANIM TÜRKİYEM07 Aralık 2015

CANIM TÜRKİYEM TÜRKİYE VARSA BİZ VARIZ AY YILDIZLI BAYRAĞIM VE TÜRKİYE İÇİN CANIM FEDA

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

E-Ticaret Ahlakı ve Alışveriş Siteleri Atom Model Şekilleri ve Görüşler Msn Üzerinden Telefon Görüşmesi 3d oyunlar Mac Bilgisayarları Hızlandırma Yolları Çocuklarınıza Kuranda Geçen İsim Mi Arıyorsunuz?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır