Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Toz torbasız süpürgenin mucidi James Dyson ile tanışın

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Toz torbasız süpürgenin mucidi James Dyson ile tanışın
Toz torbasız süpürgenin mucidi James Dyson ile tanışın

Günlük hayatta aktif olarak kullandığımız ev aletlerinin hangi süreçlerden geçerek evimize kadar girdiğini hiç merak ettiniz mi? Örneğin toz torbasız elektrikli süpürgelerin mucidi James Dyson’un toplam 5 yıl boyunca 5 bin 127 adet prototip üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz? Evet, bize çok basit gibi geliyor olsa da bu ev aletlerinin ardında muhteşem bir bilgi birikimi ve emek var.

Dilerseniz bahsi açılmışken James Dyson’dan ve onun icatlarından bahsedelim.

1978 yılında kullandığı elektrikli süpürgenin çekiş gücünün düştüğünü fark eden Dyson, sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışır. Kullandığı toz torbasının dolduğunu görür ve o anda aklına bir fikir gelir: Süpürgelerde neden toz torbası kullanmak zorundayız ki?

Bu sorunun cevabını bulmak üzere çalışmalara başlar ve ilk kez G-Force ismini verdiği vakumlu süpürgeyi geliştirir. Japonya’da çok satan ve halk arasında bir statü sembolü haline gelen bu model, tasarım ödüllerini de toplar. Üstelik ta 1991 yılında 2 bin dolar gibi bir ücretle satılmaktadır!

G-Force’un hatırı sayılır miktarda para kazandırmasının ardından Dyson 1993 yılında kendi şirketini kurar ve çalışmalarını daha kurumsal bir yapı altında yürütmeye başlar. İngiltere’nin Cotswolds bölgesinde kendi araştırma merkezini kurarak yepyeni bir elektrikli süpürge modeli geliştirmek için kolları sıvar. Bu sefer ortaya DC01 isimli çift vakumlu torbasız bir süpürge çıkacak ve en ufak tozları dahi başarıyla temizleyecektir.

Günümüzde Dyson markası 65 ülkede satılıyor ve binden fazla mühendis Dyson’un bir sonraki süpürge modelini geliştirmek için çalışıyor.

Toz torbasız süpürgenin mucidi James Dyson ile tanışın - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WordPress Site Taşıma Videolu Anlatım Download Hızını Artırmak İçin Ne Yapmalı? Android En iyi Fotoğraf Düzenleyici Uygulamalar ”Telefonuma Mesaj Gelmiyor” Çözümü Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır Messenger’in gizli mesajlaşma özelliği nasıl kullanılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır