Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Thomas Alva Edison ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Thomas Alva Edison ve İcadı
Thomas Alva Edison ve İcadı

Thomas Alva Edison 20. yüzyılda Amerika’da yaşamış mucit ve işadamıdır. yeni icatlar yapmakla berbaer ekibiyle birlikte eski icatları da geliştirmiştir. Edison okulda çok parlak bir öğrenci sayılmazdı. Okula başladıktan 4 ay sonra algılamasının geri düzeyde olması sebebiyle okuldan kovuldu. Ailesi ise buna inanmak istemedi ve Edison’a evlerinin bodrumunda bir kimya laboratuvarı kurdular. Edison burada çeşitli deneyler yaptı ama en çok elektrik akımıyla ilgilendi. Bu sırada trenlerde meyve ve gazete satarak deneylerine finansman oluşturuyordu. ancak bir gün taşıdığı kimyasallar kırıldı ve trende yangın çıktı. İşitme kaybını işte burada yaşadı. Kulakları ağır hasar aldı ve bir daha eskisi gibi net duyamadı.

Thomas Alva Edison

Edison ilk büyük icadını 1879 yılında ampulü bularak gerçekleştirdi. Aynı icadı bir yıl önce Swan adında bir mucit de bulmuştu. İki bilim adamı yollarını birleştirip ortak oldular. Edison’un kendi buluşları ise bilim dünyasında çığır açmış ve sonradan gelen bilim adamlarına yol gösterici düzeyde olmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır. Edison etkisi denilen elektron yayılması daha önce bulduğu ampülü geliştirdi ve günümüzde kullanılan lambalara dönüşmesini sağladı.
Telefon fonograf elektrikli tren demir madeni ayıracı elektrikli aydınlatma gibi birçok icadı da Edison’un yanına aldığı mucit Menlo Park New Jersey’deki ünlü endüstriyel araştırma laboratuvarında bulmuştur. Bu laboratuvarda Edison ve asistanları pek çok bilimsel çalışma yapmışlardır.

Thomas Alva Edison ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Polypad Tablet PC Ürün İncelemesi Tüm zamanların en büyük mucitleri Klasisizm Akımı Özellikleri , Temsilcileri ve Türk edebiyatındaki Yeri 11.sınıf İnsanlar Neden Esner ? Yazıyı Okurken Esneyeceksiniz Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır