Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Temp Klasörü Neden Temizlenmelidir – Nasıl Temizlenir?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Temp Klasörü Neden Temizlenmelidir – Nasıl Temizlenir?
Temp Klasörü Neden Temizlenmelidir – Nasıl Temizlenir?

Pek çoğumuzun bildiği fakat tam anlamıyla ne işe yaradığını bilmediği temp klasörü, Windows işletim sisteminde bulunan geçici dosyaların depolandığı klasördür. Genellikle bir işlem sonrasında temizleniyor olsa da bazı durumlarda ihtiyaç olmamasına rağmen bu dosyalar yer işgal etmeye devam eder.

temp klasörü nasıl temizlenir

Bu yazımızda temp klasörü neden temizlenmelidir, temp klasörü nasıl temizlenir, temp klasörü nasıl silinir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde, işletim sisteminin kurulu olduğu sürücü üzerinde Windows klasörü altında yer alan temp, geçici olarak kullanılan dosyaların depolandığı bir klasördür. Pek çok program, ihtiyaç sonrasında bu geçici dosyaları temizlerken kimi zaman silinmeyen dosyalar birikerek yer işgal etmeye devam eder.

Temp klasörüne giriş yapmak için arama kısmına %temp% yazarak bu klasöre ulaşabilirsiniz. Burada klasör üzerinde yer alan dosya ve diğer dokümanları temizleyebilirsiniz. Bazı dosyaların silinmemesi durumunda halen aktif olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Her seferinde elle bu dosyaları temizlemek istemiyor ve her yeni açılışta daha önceki dosyaların temizlenmesini istiyorsanız batch dosyası oluşturarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Bunun için bir not defteri sayfası açtıktan sonra alt alta, rd %temp% /s /q ve md %tempt% komutlarını kaydedin. Daha sonra kaydet çubuğu üzerinde adres kısmına %AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yapıştırın ve dosya ismini cleantemp.bat şeklinde kaydedin. Bu dosya ile bilgisayarınızın her yeni açılışında eski temp dosyalarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Temp Klasörü Neden Temizlenmelidir – Nasıl Temizlenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji Ucakbiletial.org Kırklareli uçak bileti almak için ABD’li bilim insanları görünmezliği gerçek hayata taşıyorlar. Blu-Ray Boyutu 10 Kat Artıyor Firefox Ta Yer imlerini komple kaydetmek Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilenler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır