Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird
Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird

İskoç mühendis ve mucit John Logie Baird (1888 – 1946) hareket eden nesnelerin görüntülendiği ilk televizyonu geliştirmiş, ilk kıtalar arası canlı TV yayınını gerçekleştirmiş ve 1941 yılına da ilk renkli televizyon modelini hayata geçirmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasından önce Glasgow Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Baird, araştırmalarına henüz 18 yaşındayken başladı. 1926 yılına gelindiğinde günümüzde kullandığımız televizyonun ilk prototipi geliştirmiş, 1928’de ise ilk kez kıtalar arası televizyon yayınını başarıyla gerçekleştirmiştir.

Tüm dünyayı heyecanlandıran bu icadı Alman Posta Teşkilatı’nın da ilgisini çekmiş ve Baird’in sistemini kullanmaya başlamışlardır. Daha sonra BBC de Baird’in bu icadını kullanmak istemiş, ancak Marconi ismindeki rakip bir elektronik firması yüzünden 1937’de sistemi terk etmiştir. Ayrıca Baird, 1941 yılında ilk kez renkli televizyonu da hayata geçirmeyi başarmıştır.

Televizyonun tüm hanelere girişi

Hemen her yeni icatta olduğu gibi televizyon da ilk başta toplumun seçkin kesimleri tarafından kullanılabiliyordu. Tabii bu durum savaş öncesine kadardı. İkinci Dünya Savaşı’nda sonra televizyon hızla yayıldı ve hemen her eve girmeye başladı. Radyodan sonra bir numaralı eğlence aracı haline gelen televizyon, zamanla radyonun da tahtına oturacak ve günümüzde dahi geçerliliğini koruyan bir icat olacaktı.

İşin güzel yanı, Baird’in tek icadı televizyon değildi. Dünyanın ilk video kayıt cihazını da geliştiren bu İskoç bilim adamı, siyah disketler üzerine video kaydı gerçekleştirmeyi başardı. 1946 yılında ise hayata gözlerini yumdu.

Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Suda Yüzebilen Araba Bilim ve Teknoloji arasındaki ilişki İzinsiz Açılan Reklamlar Nedir? Nasıl Engellenir? Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi Bilgisayardaki Arızalı Donanımları Tespit Etme Virüslerin En Hızlısı Ağların Başbelası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır