Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Teknolojinin Yeni Suç Türleri Üzerindeki Etkisi

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Teknolojinin Yeni Suç Türleri Üzerindeki Etkisi
Teknolojinin Yeni Suç Türleri Üzerindeki Etkisi

Yeni teknolojiler piyasaya sürüldüğünde suça bulaşmış kişiler kendi amaçları uğruna kullanmak için teknolojiyi en kısa sürede edinir ve işini kolaylaştırabilir.London Üniversitesi Koleji’nden Shane Johnson yeni teknolojilerin suçlular tarafından nasıl kullanılabileceğini tahmin etmenin yanında polislerin ne şekilde önlem alabileceği ve teknolojiyi nasıl kullanabileceğini araştırıyor.İngiltere Batı Yorkshire sokaklarında denemeler yaparak etki ve tepkileri dinliyor.

Gelecekteki Suçların Profesörü ne iş yapar?

Şirketler yeni ürünler piyasaya sürdüklerinde suça olan etkilerini düşünmeden hareket ederler.Mesela insan hayatının gizliliğini hiçe sayan kameralar satılırken ne tür suçlar işleneceği tahmin edilmiyor.Ticari kaygılarla hareket edilen bu ürünler suç oranlarını artırabiliyor.Örneğin; 1980 yıllarında araba hırsızlığı sayısının artmasındaki en büyük etken anahtarların farklı araçları da açabilmesiydi.Bu oran 1 anahtarın 5 araçtan birini açabilmesiydi.Geçtiğimiz on yılda da internet üzerinden parola toplayan ve deneme yanılma yapan yazılımlar populerdi.Önümüzdeki 5-10 yıl ise dronelar ile işlenebilecek suçlar araştırılacak.

Yakın gelecekteki en büyük teknolojik tehlike nedir?

Shane Johnson’a yakın gelecekte bizi tehdit edebilecek en büyük teknolojik tehlike sorulduğunda, evlerimizde internete bağlı olan dışarıdan müdahale etmeye açık birçok cihaz bulunduğunu ve kapı, pencere gibi fiziksel güvenlik unsurlarının kontrol edilmeye açık olduğunu belirtti.Bu durum aslında mal kaybından çok can güvenliğini tehdit eden bir meseledir.

Teknolojik gelişmelerin ve ürünlerin suç bilimi (kriminoloji) tarafından detaylı olarak incelenmesi ve gerekli önlemleri almak adına kolluk kuvvetlerine bilgi vermesi gelecekte son derece önemli hale gelecek görünüyor.

Teknolojinin Yeni Suç Türleri Üzerindeki Etkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler 3d oyunlar Alexander Graham Bel ve İcadı “www” Nedir? En çok Satan Taşınabilir Şarj Cihazları Power Bank Karlı Yollarda Sürüş Teknikleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır