Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son dönemde gördüğü ilgiyi artıran ve büyük bir kitle tarafından kullanılan SSD diskler, sabit disklere göre pek çok üstünlüğe sahip olmasıyla biliniyor. Her ne kadar fiyat anlamında sabit disklerden daha yüksek ücretler ile satılıyor olsa da performans açısından SSD disklerin üstünlüğü kabul edilmiş durumda.

ssd diskler

Bu yazımızda SSD disk alırken nelere dikkat edilmeli, ssd disklerin avantajları nelerdir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

SSD diskler neden tercih edilmelidir?

SSD diskler, sabit disklere oranla daha az mekanik parça içerdiği için darbelere karşı çok daha dayanıklıdır. Ayrıca yine SSD disklerin sabit disklere göre daha hızlı çalışması, sessiz olması ve düşük güç tüketimine sahip olması diğer önemli avantajları olarak sıralanabilir.

SSD disk alırken nelere dikkat edilmelidir?

SSD disk almadan önce ne kadarlık bir alana ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Piyasa da 16 GB ve 500 GB arası kapasiteye sahip modeller arasından ihtiyaç duyduğunuz büyüklüğe ve fiyata göre tercih yapabilirsiniz.

Seçiminde etkili olacak bir diğer seçenek ise ne amaçla SSD diski ne amaçla kullanacağız. Eğer işletim sistemini hızlandırmak istiyorsanız 32/64 GB olan modellerden birini tercih edebilirsiniz. Fakat daha geniş bir alana ihtiyaç duyuyor ve fiyat açısından sıkıntı yaşamıyorsanız 256 GB üstü bir model tercih etmek yararlı olacaktır.

Veri transfer hızı açısından SATA II modellere göre yeni nesil SATA III modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Fakat bu tercihte yüksek verim alabilmek ve SATA III özelliklerinden faydalanabilmek için bilgisayarınızda bulunan portun SATA III standartlarına uygun olması gerekmektedir.

SSD disk kullanımında verimi artırmak için şuan popüler olan Sandforce kontrolcüleri seçmeniz doğru bir adım olacaktır. Ancak fiyat açısından uygun olmaması durumunda Marvell, Sandforce’a yakın bir kalite sunmaktadır.

Gelecekte daha da popüler olması beklenen SSD disklerin marka ve özelliklerine göre fiyatları 35 dolar ile 700 dolar arasında değişmekte.

SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung Marka Tüm Tv’leriniz için Samsung TV Servis Hizmetinizde Matematik Soruları Çözmek için Pratik Yöntemler Parola Oluşturma Rehberi – Daha Güvenli Hesaplar Osmanlı’da Resim Yasağı Google Haritalar Üzerinde Ay ve Marsı Gezmek İster Misiniz? MAC Kullanıcılarına Özel Kelime İşlem Uygulamaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır