Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sosyal Ağlar’da Sahte Uygulamalara Dikkat!

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Sosyal Ağlar’da Sahte Uygulamalara Dikkat!
Sosyal Ağlar’da Sahte Uygulamalara Dikkat!

Her geçen gün kullanıcı sayısını artıran sosyal ağlardan biri olan Facebook’da bulunan bazı uygulamaların, kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye yönelik bilgiler topladığı fark edildi. Özellikle Facebook ile başlayan bu sahte uygulama akımı diğer sosyal ağlara da sıçramış durumda.

sahte yazılımlar

Bu yazımızda sosyal ağlardaki sahte uygulamalar, facebook sahte uygulamalar gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Son dönemde artan sahte uygulamalar, kullanıcıların gizlilik ayarlarını değiştirmesini ve kişisel bilgilerini paylaşmasını talep ediyor. Özellikle android işletim sistemine sahip telefonları hedefleyen bu uygulamalar, kişisel bilgilerden banka hesaplarına kadar pek çok bilgiyi ele geçiriyor.

Dünya genelinde bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Facebook sahte uygulamalar yüzünden en çok sorunla karşılaşan platform olarak öne çıkıyor. Son günlerde yayılan bir hata ise Facebook hesabınıza Android işletim sistemine sahip bir telefon ile giriş yaptığınızda ortaya çıkıyor. Uygulama ile giriş yaptığınızda Facebook tekrar hoş geldiniz penceresini size sunuyor. Bu pencere yer alan bilgilere göre kullanıcıların güvenliğinin artırılması için geliştirilen bazı sistemlere cep numaranızın kaydedilmesi isteniyor.

Güvenlik yazılımları geliştiren firmalar ise özellikle pop-up tarzı açılan pencerelere itibar edilmemesini ve güvenilir kaynağa sahip olmayan hiçbir uygulamanın kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Ne Tür Bir Tehdit Altındayız?

Siber suçlular tarafından Android işletim sistemine sahip telefonlara özel geliştirilen Win32/Qadar isimli Truva atı, sahte mesajları Facebook tarafından gelmiş gibi gösteren bir özelliğe sahip. Ayrıca tarayıcınıza Windows tabanlı işletim sistemlerinde de yerleşebilen bu kötü niyetli yazılım sosyal ağlar üzerinde yaptığınız her işlemi izleyebilmekte.

Nasıl Korunulur?

Gerek sosyal ağlar gerekse de bilgisayar ve telefonlarda yalnızca güvenilir olan yazılımlar/uygulamalar kullanılmalı, mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı bulundurulmalıdır.

Sosyal Ağlar’da Sahte Uygulamalara Dikkat! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Patates Tüfeği  ( PATATOR ) Anılarınızı Silmek İster Misiniz? Bu Mümkün! Whatsapp Mavi Tık Özelliği Nasıl İptal Edilir? Başarılı Konuşma Yöntemleri Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Firefox Nasıl Hızlandırılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır