Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri
Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri

Sigara Türk toplumunda malesef büyük yer tutan zararlı bir alışkanlık. Her geçen gün düşen sigaraya başlama yaşı ise insanların yaşam standartlarını düşürüyor.Sigaranın zararlarını size göstermek amacıyla, Sigara dumanında bulunan zararlı gazları ve bu gazların insan sağlığına etkilerini göstereceğiz.

Sigara dumanı içindeki hangi maddeler hastalık yapar?

Dumanda bulunan katranın içinde 4000 dolayında kimyasal madde vardır. Bunlar arasında bulunan asitler, alkol aldehitler, ketonlar, siyanür, karbon monoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösterirler ve organlarda tahribat yaparlar. Kalp hastalıkları, akciğer kanseri, vücuttaki başka kanserler (gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri, rahim kanseri v.b.) bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Dumanda bulunan karbon monoksitin etkileri nelerdir?

Sigara dumanının içinde %4 oranında karbon monoksit bulunur. Bu gaz, alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak hemoglobinin oksijen taşımasını engeller. Sigara içenlerde hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi %2.5 ile %15 arasında azalır. Bunun sonucunda organlar yeterli oksijen alamazlar. Özellikle beynin yeterli oksijen alamaması sonucu düşünme, karar verme, net görme ve işitme gibi önemli bazı fonksiyonlarında zayıflama olur. Karbon monoksit ayrıca damarlarda kolesterol depolanmasına yol açar.

Bu maddeleri solumanın zararlı etkileri geçici değil midir?

Evet, bu etkiler geçicidir. Ancak tiryakiler sık aralıklarla sigara içerler. Bu durumda sigara dumanına bağlı etkilerin düzelmesi mümkün olmamaktadır.

Sigara, kansere nasıl yol açmaktadır?

Sigara dumanı içinde 43 tane kanser yapıcı madde bulunmaktadır. Bunların bazıları kanseri başlatan, bazıları da kanserin ilerlemesine yol açan maddelerdir.

Akciğer kanserinin iyileşme şansı nasıldır?

Akciğer kanserine yakalanmış olan bir hastanın iyileşme şansı çok azdır. Başka bazı kanserlerin tedavisinde sağlanan önemli gelişmelere karşın akciğer kanserinin tedavisi bakımından başarılı sonuç daha azdır. Akciğer kanserli her on hastadan ancak bir tanesi 5 yıl yaşayabilmektedir. Diğerleri kısa süreler içinde hayatını kaybetmektedir. Tedavisi yeterince başarılı olmadığına göre akciğer kanserinden korunmaya öncelik vermek gerekmektedir, Bu da sigaradan uzak durmakla mümkündür.

Sigara başka akciğer hastalıklarına da yol açmakta mıdır?

Sigara bronşit ve amfizem oluşumunda da başlıca etkendir.

Sigara içen bir kişi dumanı içine çekmezse, yine de tehlikesi olur mu?

Olur. Sigara dumanı içeriye çekilmese bile temas ettiği yerlerde (dudak, dil, ağız içi, yemek borusu, gırtlak) tahribata yol açar. Ayrıca duman içeriye çekilmese bile yine de bir miktar duman akciğerlere gitmektedir.

Ayrıca Bu Konu Ödeviniz ise Aşağıdaki adreste bulunan Flash videoyu arkadaşlarınıza izletebilirsiniz.

Sigara dumanındaki  Zararlı Maddeler Animasyonu için Tıklayınız.

Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

manisalı4526 Nisan 2009

çok teşekkürler işme yaradı emege saygı !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Atarlı10 Aralık 2012

Emeğinize teşekkür ediyorum çok makbule geçti.

Mustafa KOCA08 Mart 2013

Çok saolun.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye’deki Uçak Motor Fabrikası TEI Eskişehir İnternetten Ücretsiz Havale-EFT yapmak ( Garanti ve İş Bankası ) Windows Xp’nin Kaldırılma Süresi Uzatıldı Alternatif Online Ödeme Yöntemleri 80 – 90’lı  Yılların Atari Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak Gmail de “E-Posta yı Geri Al”

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır