Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sabunlar Baz Olduğu Halde Neden PH 5.5

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Sabunlar Baz Olduğu Halde Neden PH 5.5
Sabunlar Baz Olduğu Halde Neden PH 5.5

Sabunların bir baz olduğunu biliyoruz fakat aklımıza takılan sorular mevcut sabunlar baz olduğu halde Ph nasıl 5.5 oluyor. Öncellikle PH ‘dan bahsedelim :
PH bir çözeltinin asitlik veya alkalinlik derecesini tarif eden ölçü birimidir.
0’dan 14’e kadar olan bir skalada ölçülür. pH teriminde p; eksi logaritmanın matematiksel sembolünden, ve H ise Hidrojenin kimyasal formülünden türetilmişlerdir.
Bir maddenin pH değeri hidrojen iyonu [H+] ile hidroksil iyonunun [OH] derişimlerinin oranına direk bağlıdır. Eğer H+ derişimi OH derişiminden fazla ise maddemiz asidik; yani pH değeri 7 den düşüktür. Eğer OH derişimi H+ derişiminden fazla ise maddemiz bazik; yani pH değeri 7 den büyüktür. Eğer OH ve H+ iyonlarından eşit miktarlarda mevcut ise, madde 7 pH değerine sahip olmak üzere nötraldir.

Oluşumundaki özelliklere baktığımızda sabunun bazik bir madde olduğu doğru. Bazların cilde zararlı olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden bilim adamları sabunu bu bazik özelliğinden arındırmak için araştırmalar yaptılar ve modern sabunlar geliştirdiler. Bu sabunlar donyağı ve fındık yağı ya da bunlardan elde edilen yağ asitlerinden elde ediliyor. Donyağı : fındık yağı oranı 4 :1 dir. Sıvı sabunları ve kalıp sabunları aşağıdaki gibi 3 temel grupta inceleyebiliriz:

1)Uzun yağ asitleri zincirinden ve alkali tuzlardan oluşan klasik sabunlar. Bu sabunların pH değeri 9-10 arasındadır yani bazik karakterlidir.
2)Klasik sabunlarla aynı fakat farklı olarak yüzey aktif maddeler eklenmiş sabunlar ki bu sabunların da pH değeri 9-10 arasında değişir.
3)Sendet (sentetik deterjan) sabunlar; %10 civarında sabun içeren sentetik deterjanlar ve çeşitli dolgu maddelerinden oluşur. Sendetlerin pH değeri ise 5.5-7.0 arasında değişir.Laktik asit ya da sitrik asit ekleyerek sabunların pH değeri 5-7 aralığına çekilir. Kozmetik ürünleri satan mağazalarda güzellik sabunu olarak satılan sabunlar işte bu özelliğe sahip sabunlardır

pH 5.5 değerindeki sabunların üretimindeki amaç, klasik sabunların cilde verdiği zararları önlemektir.
Cildimizin normal pH değeri 4.5-6.5 arasında değişir. Klasik alkali sabunlarla (pH 9-10) yıkadığımızda cildimizin pH değeri yükselir. Kuruluk hissi verir ama sağlıklı bir cilt kısa sürede tekrar gerekli nem ve pH dengesine kavuşur.

Sabunlar Baz Olduğu Halde Neden PH 5.5 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır Sürücü Güncelleme Nasıl Yapılır? Hangi Yardımcı Programlar Kullanılmaktadır Akbank İphone Kırmış :P Batarya Kalibrasyonu ve Uygulamaları Firefox Mobile

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır