Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?
Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Zaman, zaman sabit diskte yer alan verileri kökten silmek ya da tamamen ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Özellikle özel işleriniz ve takip durumlarında verilerin geri getirilemeyecek biçimde ortadan kaldırılması, daha rahat hareket etmenizi sağlayabilir.

verileri kalıcı olarak temizleme

Bu yazımızda sabit diskte verilerden kurtulma, harddisk üzerinde verileri silme, harddiskte verileri kalıcı olarak silme gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız bazı yazılarda, sabit diskte yer alan verileri kalıcı olarak silebilmeniz için birkaç öneri sunmuştuk. Bu öneriler her ne kadar %100 sonuç vermese de kalıcı imha dışında büyük oranda başarı sağlamaktadır.

Sabit Disk Üzerinde Verileri Kalıcı Olarak Silme

İlk öneri kalıcı bir sonuç sunmasa da geri dönüşüm kutusudur. Bilgisayarınızda el altında olmasını istemediğiniz verileri geri dönüşüm kutusuna göndererek temizleyebilir ve geçici de olsa bir çözüm üretebilirsiniz. Fakat bu yöntem ile veriler kalıcı olarak silinmeyip geri getirilme şansı yüksektir.

Genellikle silinen bir veri üzerine başka bir veri yazıldığında eski verilerin geri getirilemeyeceği düşünülür. Bu yanlış bir düşünce olup yüksek ücretlere mal olsa da verilerin geri getirilmesine olanak sağlayabilir. Ancak çoğu bireysel kullanıcı için bu ücretler verilerden daha değerli olabilir.

Üçüncü bir yöntem olarak daha kalıcı olan Eraser ismi verilen uygulamayı kullanabilirsiniz. Eraser isimli program sabit disk üzerine rastgele veriler yazıp silmekte ve eski verilerin kurtarılmasını büyük oranda zorlaştırmaktadır.

Son önerimiz ise diski fiziksel olarak imha etmektir. Bilgisayarınızdan çıkardığınız harddiski parçalara ayırdıktan sonra plakları yüksek sıcaklıkta eritebilir ve tekrar kullanılamayacak hale getirebilirsiniz.

Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İnternette Arama Yaparak Para Kazan Facebook Sorunları için İletişim Adresleri Türkiyede Üretilen Otomobiller ve Üretildikleri Fabrikalar 21. yüzyılın en önemli 3 bilim adamı Windows Xp’nin Kaldırılma Süresi Uzatıldı Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır