Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Router Ayarları Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Ana Sayfa » Bilgisayar » Router Ayarları Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli
Router Ayarları Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde artık pek çok evde Router yani yönlendirici kullanılmaktadır. Router, aktif bir ağ donanımı üzerinde yönlendirme yaparken diğer bilgisayarların ip paketlerini bir networkden başka bir networke taşımaya yardımcı olur.

Bu yazımızda router ayarları nasıl olmalı, router ayarlarında nelere dikkat edilmeli, router güvenliği gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

router ayarları

Router, evlerimizde bulunan ve internete bağlı olan cihazları kötü niyetli kişilere karşı koruyan ilk güvenlik hattı olarak görülebilir. Fakat yanlış kurumlar nedeniyle WI-FI Router hatları kolaylıkla hacklenebilmekte. Aşağıda Router güvenliğine ilişkin bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Router Ayarları Nasıl Olmalı – Router Güvenliği

Mutlaka kurulum sonrası varsayılan parola ve ad değiştirilmelidir. Yine kablosuz ağ adını değiştirmeniz yararlı olacaktır. Kablosuz ağ ayarlarını yaparken güvenlik modu olarak WPA2 seçmek ve harf, rakam ve sembol kombinasyonunu kullanarak parola belirlemek, unutulmaması gereken en önemli adımdır.

Router’a yukarıda yer alan önlemler dışında ek güvenlik önlemleri de alabilirsiniz. Bunun için Tomato ve DD-WRT gibi açık kaynak kodlu firmware yazılımları kullanabilirsiniz. Mevcut Router stoklarına göre daha üstün koruma sunan bu yazılımlar daha hızlı ve etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Stok ya da yukarıda belirttiğimiz firmware’lardan hangisini kullanırsanız kullanın, yazılımınızın güncel olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Yeni açıklara karşı düzenli olarak güncellenen yazılımlar pek çok hatanın önlenmesini sağlar.

SSID ayarlarını gizlemek her ne kadar güvenli gibi görünse de işinde uzman biri tarafından bir çağrı niteliğinde algılanabilir. Bu nedenle yeterli bir güvenlik önlemi sunmayan gizleme yöntemini kullanmanızda bir fayda bulunmamaktadır.

 

Router Ayarları Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

1and1ile Domain Sorgulama ve Kayıt Android Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır? İnstagram’ın En Büyük Problemi Ne? CEO Açıkladı Moda Hakkında Aradığınız Herşey DekorVİTRİN’de İnternet Hızı Nasıl Test Edilir, Artırılır? Seo’da Başarının Üç Önemli Anahtarı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır