Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Röntgen’in Tarihi ve Keşif Hikayesi

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Röntgen’in Tarihi ve Keşif Hikayesi
Röntgen’in Tarihi ve Keşif Hikayesi

Sağlık alanında birçok yerde kullanılan X-ray ışınlarıyla radyolojik görüntülemeyi sağlayan Röntgen nasıl icat edildi biliyor musunuz ?

Röntgen

Alman Mucit  1895 yılında bir elektrik deneyi yaparken kazara x-ray ışınlarını farketti ve sağlık bilimine adını altın harflerle yazdı.Hem de öyle bir yazdı ki herkesin dilinde Röntgen çekinmek fiiliyle kalıplaştı.

 
Röntgen Nasıl İcat Edildi ?

Röntgen adındaki bilim adamı , gazların içinden geçen elektrik yolunu araştırmak amacıyla, katod ışın tüpüyle deney yaparken, baryum platin siyanürü levhasından yayılan radyasyonun şeffaf olmayan cisimlerin içinden geçebildiğini keşfetti.

Araştırmalarına radyasyon üzerinde devam ederken radyasyonun 15mm kalınlığındaki alimünyumdan , daha rahat bir şekilde geçebileceğini gördü.Bu radyasyona X ışınları adını verdi.Günümüzde Almanya hariç tüm dünyada bu isimle anılıyor.Daha sonra insan vücudunun iç kısmını görüntüleme alanında kullanıldı.19. Yüzyıl sonlarında ise savaş alanlarında kullanılmaya başlandı.

 

Röntgen’in Tarihi ve Keşif Hikayesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Reddet11 Şubat 2016

Verilen ödevimde işime çok yaradı bu bilgi ve iyiki bulunmuş harika bir icat

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sitenizdeki Resimlerin Kullanımını Engellemek Sigarayı Bırakmanız İçin Sadece 1 Neden? iWatch Nedir, Özellikleri Nelerdir? Android Üzerindeki En İyi 3 Anti-Virüs Uygulaması Yürürken şarj edin Android Silver Nedir? Özellikleri Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır