Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji
Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji

Biz insanlar duyularımızı mümkün olduğu kadar eşleştirerek yaparız.Arkadaşımızın sesini duyduğumuzda hafızamızda gelen görüntüyü doğrulamak amacıyla görme duyumuzu harekete geçirir ve karşılaştırırız.Ne yazık ki robotlar duyularını aynı anda kullanamıyor ve uyumlu çalıştıramıyor.Robot bilimcileri duyusal olarak birbiriyle eşleşmeyen bu algılara yönelik çalışmalarında robotları insan zekasına yaklaştıracak önemli bir adım attı.MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’nda bir grup yazılımcı ve mühendis robotik manada ”duyusal boşluk” dedikleri açığı kapatmayı becerdi.

Robotlarda Görme ve dokunma duyularını birleştirmek maksadıyla endustriyel depolamada kullanılan KUKA robot kollar ile çalışıldı.Jel olarak nitelendirilebilecek şeffaf, sentetik GelSight adlı, dokunma duyularına hassas sensörler robot kollara entegre edildi.Algılanması istenen nesneler GelSight donanımlı robot kol ile temas ettirildi ve sonuçlar ekrana yansıtılarak izlendi.Görsel veriler kodlarla işlendi.

Ev aletleri, kumaşlar gibi 200’e yakın nesneden 12.000 görüntü basit bir web kamerasıyla veri olarak kaydedildi. Görsel ve dokunsal verilerin eşleştirilmesiyle oluşan veri bloğu “VisGel” meydana getirildi. Çalışma sonucunda robotlar görme duyusunu kullanarak düz bir zemin ile keskin bir kenar arasındaki farkı algılayabildi.

GelSight Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Endustriyel alanda düşünüldüğünde farklı nesneleri tanıyan, nesneyi kavrayabilmek için tekrar tekrar denemekten kurtaran bu sistem çok farklı yeteneklerde kullanılabilir.

Son derece tehlikeli nükleer atıkları insansız bir şekilde ayrıştırmak

Toksik materyallerin dökme,bulaştırma durumu olmadan taşınması

İnşaat sektöründe temel atmak, altyapı çalışmalarında kazı yapmak ve boruları döşemek gibi işlemleri ekosisteme zarar vermeden hesaplamak

3 boyutlu bir kirişin malzeme ve görsel boyutlarını algılayarak yoğunluğunu hesaplayabilmek

Gelecekteki Robotlara Olan Katkısı

Görme ve dokunma duyularını bir araya getiren MIT CSAIL projesi, geleceğin robotlarına verilecek görevler için ihtiyaç duyulacak veri girişini azaltacak, öğrenme yeteneğini artıracak ve daha etkin işlem yapabilecek bir sistem.Konuşma, taklit gibi yetenekler bir araya geldiklerinde sinir ağına benzeyen robotik yapıları oluşturur.Bu yapı ile mühendisler, robotlara hayal gücü kullandırarak nesneleri halüsinasyon şeklinde görmelerini sağlayacak.Sadece dokunmaya dayalı verilerle görsel bir veri oluşturabilecekler.Robotlar bir ayakkabının tabanına ve bağcıklarına dokunarak ayakkabıyı hayal edebilecek.Tabanın yumuşaklığını bağcıkların sertleşen kısımlarını algılayabilecek, ona göre hareketlerini şekillendirecek.

Robotik bilimcileri tarafından takdirle karşılanan çalışma için Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Andrew Owens “ Bu proje görsel ve dokunmaya dayalı sinyaller arasında bağlantı kurabilen ve anlamlandırabilen ilk ikna edici yöntemdir” yorumunu yaptı.

Dijital olarak duyuları bir araya getirmeye çalışan Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı ( CSAIL ) Bu nesne sert mi yumuşak mı? Bu kupa bardağın neresinden tutarsam düşürmem? gibi sorulara cevap bulacak bir robot için büyük ses getirecek çalışmalarına devam ediyor.

Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Fazla Kilolara Lida SMTP Nedir ? Ne işe Yarar USB Bellekler Ne Kadar Güvenli TeknoAlem.Org İlk Kol Saati ve Tarihi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır