Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayarımızın en önemli parçalarından birisi olan RAM, bilgisayarın açılmasıyla birlikte verinin depolanmasını sağlamaktadır. Kelime anlamı itibariyle rastgele erişimli bellek olarak tanımlanan RAM’e neden ihtiyaç duyduğumuzu ve RAM alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

ram tercihi

Aşağıda RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler, RAM’e neden ihtiyaç duyulduğu, hangi RAM’in tercih edilmesi gerektiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

RAM bir bilgisayarda işlemcinin ihtiyacı olan bilgileri hızlı bir şekilde iletir ve ihtiyaç duyulan süre boyunca bu verileri depolar. Ayrıca verilerin kaydedilmesi görevini de yürüten RAM, bellek olarak tanımlanmasına rağmen depolama birimi olarak kullanılmamaktadır. Kısa süre içerisinde DDR4’lerin piyasaya sürülmesiyle birlikte daha hızlı işlem yapabilen belleklere sahip olacağımızı düşünürken, bilgisayarlarda daha uzun yıllar RAM’lerin kullanımı devam edecek gibi görünüyor.

RAM Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle DDR3 fiyatlarının kabul edilebilir seviye de olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ne kadar ucuz olsa da ihtiyacınıza göre RAM tercihi yapmanız, bütçenizin daha az yorulmasını sağlayacaktır.

Eğer, oyun oynamayacak, aşırı sistem yoran programlar kullanmayacaksanız, yüksek boyutlarda ( 8 GB ) RAM satın almak gereksiz olacaktır. Genellikle günlük internet işleriniz için 2 GB ya da  3 GB RAM satın almanız ya da alacağınız bilgisayarın bu aralıklarda olmasına dikkat etmeniz yeterli olmaktadır. Fakat bir oyun tutkunuysanız hazır fiyatlar uygunken 8 GB olan modelleri tercih etmeye özen gösterin.

RAM seçiminde etkili olan bir diğer faktör ise sahip olduğunuz işletim sisteminin kaç bit olduğudur. 32 bit bir Windows sürümünde üst limit 3 GB iken 64 bit bir sürümde bu aralık 512 GB’a kadar çıkabilmekte.

Masaüstü Bilgisayar mı Topluyorsunuz?

Yeni bilgisayar toplayan kişilerin sık yaptığı hatalardan birisi de anakartın desteklediği RAM değerinden daha yüksek bir tercih yapılmasıdır. Eğer anakartınız 1866 MHz destekliyor ve siz 2133 MHz RAM alırsanız, anakartınız desteklediği aralığın üstünü tanımayacaktır.

Gecikme Süresine Dikkat Edin

RAM tercihinde etkili olan bir diğer faktör ise RAM’in sahip olduğu gecikme süresidir. CL değeri ile ifade edilen bu birim, verinin alınıp pinlere iletilmesine kadar geçen süreyi ifade etmektedir. CL değeri düşük olan bir RAM tercih etmeniz durumunda yapacağınız işlemler daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Yukarıda belirtilen maddeler, RAM tercihinde etkili olan konuları içermektedir. Fakat ihtiyaçlarınıza göre size verdiğimiz aralıkları değiştirebilir ya da farklı birimleri tercih edebilirsiniz.

Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WordPress 3.9 Özellikleri Nelerdir – İnceleme Hata ”Default Boot Device Missing or boot failed” Çözümü Godaddy Türkçe Firma içi Transfer Hatası FIFA 15 Çıkış Tarihi, Özellikler ve Fiyatı Vaillant Servis Merkezi Hakkında Merak Ettikleriniz Dünyanın En Ucuz Arabası Tata 5000 YTL

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır