Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır?
Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır?

İnternette erişim yasaklarının artmasıyla birlikte bilinirliği artan Proxy kavramı, Türkçe ifadesi ile vekil sunucu olarak tanımlanır. Proxy kullanımı ile tarayıcı ara sunucuya bağlanarak, girmek istediği adresi iletir. Ara sunucu ise aldığı istek üzerine belirtilen sunucuya bağlanarak tarayıcıya verileri aktarmaktadır.

proxy nasıl kullanılır

Bu yazımızda Proxy nedir, Proxy nasıl kullanılır, Proxy güvenli midir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır?

Erişim yasaklarının artmasıyla birlikte VPN, Proxy gibi kavramlarında bilinirliği artarken pek çok kullanıcı özel işlemleri için artık Proxy gibi hizmetleri kullanıyor. Yukarıda kısaca Proxy’nin genel işleyişi hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Vekil ya da ara sunucu olarak isimlendirebileceğimiz Proxy, bir ana makine olsa da erişim sırasında ara makine görevi görmektedir.

Bu bağlantı sırasında geçici olarak kimliğini gizleyen makine, ana makinenin gizlenmesini ve vekil sunucunun görüntülenmesini sağlamaktadır. Her ne kadar gizlilik sağlansa da günümüzde Hackerlar tarafından pek tercih edildiğini söylemek mümkün değil. Fakat çoğunlukla bireysel kullanıcılar tarafından erişim sıkıntısı yaşanan siteleri ziyaret etmek için kullanılıyor.

Tarayıcınız üzerinde bir Proxy adresi edindikten sonra sizlerde bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bunun için IE üzerinde Araçlar > İnternet Seçenekleri > Bağlantılar ve Yerel Ağ Ayarlarına girdikten sonra Proxy sunucu kullanın onay kutucuğuna tıklayın ve Proxy sunucu adresini girerek bağlantıyı gerçekleştirin.

Google Chrome üzerinde ise Ayarlar sekmesine girdikten sonra Gelişmiş Ayarlara girin. Burada yer alan Ağ kısmında Proxy Ayarlarını değiştir sekmesine basın ve sunucu adını girdikten sonra Proxy bağlantınızı kullanmaya başlayın.

Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiyedeki Teknoloji ve Bilgisayar Dergileri E-mail adresinizi Simge [ Resim ] Haline Getirmek Steam’de Türk Lirası Dönemi – Kampanya Elektrikle Çalışan Taksiler Yolda Plastik Uçaklar Geliyor Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır