Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması

Ana Sayfa » Cep Telefonu » Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması
Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla azalan şarj süresine tedavi olarak piyasaya çıkan powerbank elektronik ürünleri hakkında MAH hesabı yapacağız.Powerbank telefonumu kaç kez şarj eder ? sorusunun cevabı ile karşı karşıya kalıyoruz.Powerbank  MAH  değerini , telefon bataryasının mah değerine bölerek bulacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kullanıcı yorumları arasında ”Powerbank telefonumu yeterince şarj etmiyor. Aldığım ürün 10050 mah  telefonum 2000 mah fakat 5 defa şarj etmiyor.” gibi cümleler kuran birçok arkadaşımız var.

powerbank-mah-hesabı

Peki bu cümle ne kadar doğru gelin inceleyelim ;
Öncelikle formülümüzde yerine koyacağımız terimleri açıklayalım.

Gerçek Kapasite: Powerbank mAh değeri ( Örnek olarak Asus Zenpower 10050 mAh )

Powerbank Verimliliği : Ürünün telefonu şarj esnasında ısınma ve direnç kayıplarından kaynaklanan enerji kaybı vardır.Bu kayıp ile verimlilik %80 düzeyine kadar düşer.

Telefon Batarya Verimliliği : Telefon şarj esnasında kullanılmaya devam ederse veya açık bulundurulursa %80 verimlilikle dolum gerçekleşir.

Telefon Batarya Kapasitesi : Telefonun piline ait mAh değeri ( Örnek olarak iphone 6 1810 mAh değerinde.Siz de telefonunuz marka model bilgileri ile googledan sorgulayabilirsiniz.)

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplama Formulü :  x (çarpma ) ve / (bölme)

(Gerçek Kapasite x Powerbank verimliliği x Telefon Batarya verimliliği ) / Telefon Batarya Kapasitesi  olarak hesaplanabilir.

Asus Zenpower Powerbank iphone 6 telefonu kaç kez şarj edebilir ? örnek olarak bulalım;

(10050 x 0.8x.08 ) / 1810 = 3.55  yani yaklaşık olarak 3 kez tam 1 kez  yarım şarj edebilir.

Kısacası powerbankınızın telefonunuzu kaç defa şarj ettiğini öğrenmek istiyorsanız görünen şarj tekrarını 0.64 katsayısı ile çarpın. Çünkü fiziki ve kimyasal bazı kayıplar ile %100 verim  %64 katsayısına ulaşabilir.

 

 

 

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Devletler Tarafından Yazılan Virüsler Asus Akıllı Saat ve Özellikleri Veritabanı Normalizasyonu 1NF 2NF 3NF Foursquare’da Swarm Dönemi Facebook Kameradan Sizi İzler mi ? Sıkıştırılmış Dosyaları Programsız Online Açmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır