Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması

Ana Sayfa » Cep Telefonu » Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması
Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla azalan şarj süresine tedavi olarak piyasaya çıkan powerbank elektronik ürünleri hakkında MAH hesabı yapacağız.Powerbank telefonumu kaç kez şarj eder ? sorusunun cevabı ile karşı karşıya kalıyoruz.Powerbank  MAH  değerini , telefon bataryasının mah değerine bölerek bulacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kullanıcı yorumları arasında ”Powerbank telefonumu yeterince şarj etmiyor. Aldığım ürün 10050 mah  telefonum 2000 mah fakat 5 defa şarj etmiyor.” gibi cümleler kuran birçok arkadaşımız var.

powerbank-mah-hesabı

Peki bu cümle ne kadar doğru gelin inceleyelim ;
Öncelikle formülümüzde yerine koyacağımız terimleri açıklayalım.

Gerçek Kapasite: Powerbank mAh değeri ( Örnek olarak Asus Zenpower 10050 mAh )

Powerbank Verimliliği : Ürünün telefonu şarj esnasında ısınma ve direnç kayıplarından kaynaklanan enerji kaybı vardır.Bu kayıp ile verimlilik %80 düzeyine kadar düşer.

Telefon Batarya Verimliliği : Telefon şarj esnasında kullanılmaya devam ederse veya açık bulundurulursa %80 verimlilikle dolum gerçekleşir.

Telefon Batarya Kapasitesi : Telefonun piline ait mAh değeri ( Örnek olarak iphone 6 1810 mAh değerinde.Siz de telefonunuz marka model bilgileri ile googledan sorgulayabilirsiniz.)

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplama Formulü :  x (çarpma ) ve / (bölme)

(Gerçek Kapasite x Powerbank verimliliği x Telefon Batarya verimliliği ) / Telefon Batarya Kapasitesi  olarak hesaplanabilir.

Asus Zenpower Powerbank iphone 6 telefonu kaç kez şarj edebilir ? örnek olarak bulalım;

(10050 x 0.8x.08 ) / 1810 = 3.55  yani yaklaşık olarak 3 kez tam 1 kez  yarım şarj edebilir.

Kısacası powerbankınızın telefonunuzu kaç defa şarj ettiğini öğrenmek istiyorsanız görünen şarj tekrarını 0.64 katsayısı ile çarpın. Çünkü fiziki ve kimyasal bazı kayıplar ile %100 verim  %64 katsayısına ulaşabilir.

 

 

 

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplaması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi M2M Machine to Machine Nedir ? Kullanım Alanları Osmanlı’da Resim Yasağı Yeni Google web tarayıcısı Resmi Gazete, Gümrükleme ve Genel Haber Çevirileri İzinsiz Açılan Reklamlar Nedir? Nasıl Engellenir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır