Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Pilsiz Türk El feneri

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Pilsiz Türk El feneri
Pilsiz Türk El feneri

Hareket Enerjisini Kullanarak Enerjisini sağlayan El Feneri Türk mucitler tarafından sergiye sunuldu.İzmir Fuarında Sergiye sunulan Fener Ne Pile nede Şarza ihtiyaç duyuyor.

Bu yıl kapılarını 77’nci kez açan İEF’nin, ‘Küresel ısınma ve iklim değişikliği’ temasına uygun ürünler ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Bu ürünlerdenden biri de yüzde 100 Türk malı olan pilsiz ve şarjsız el feneri. Fener üzerindeki bulunan kolun bir dakika boyunca çevrilmesi ile enerji depoluyor. Bu sayede de el feneri bir saat boyunca çalışıyor ve 70- 80 metre mesafeye ışık yayıyor. El feneri, aynı zamanda cep telefonlarını şarj ederken, göçük altında ise ışıkla sinyal veriyor.

2 Yıl Önce Başlanmış.

Düzce depreminde arama ve kurtarma işlemleri sırasında aydınlatma sıkıntısı yaşandığına tanık olduğunu belirten fenerin mucidi Metin Yıldız, “2 yıl önce üretimine başladığı dinamo sistemiyle şarj olan el fenerinin en önemli özelliğinin pilsiz ve şarjsız çalışması olduğunu” söyledi.

Elektriğin veya jeneratörün olmadığı yerde el feneri kullandığınızda bir süre sonra pil bitiyor. Hatta pil, olduğu yerde hiç kullanılmasa da oksitlenir veya küflenir ve olduğu yerde bitebilir. Ancak bu fenerin içerisi mekanik olduğu için kimsayal ürünler ile çalışan cihazlar gibi bitmez ya da bozulmaz.

Cihaz altında bulunan kolun çevrilmesi ile çalışıyor. Kol bir dakika çevrildiğinde el feneri yaklaşık bir saat boyunca çevreyi aydınlatıyor. Fenerin, üzerinde kademeli olarak yakılan üç ampul bulunuyor. Bunların üçü aynı anda yandığında 120 metre uzaklığı aydınlatıyor.

Özellikle Türki Cumhuriyetlerine el fenerini ihraç ettiklerini dile getiren Yıldız, İsrail Ordusu tarafından da ürünün satın alındığını söyledi. Yıldız, 50 YTL’den sattıkları fenerin olası bir depremde göçük altında kalındığında ışıkla sinyal verdiğini ve arama kurtarma çalışmalarında büyük bir kolaylık sağladığını sözlerine ekledi.

Pilsiz Türk El feneri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Download Hızını Artırmak İçin Ne Yapmalı? Profesyonel Web Tasarım Firmaları ve Web Sayfası Teknoloji içerikli Yazılar Yazmak İntel Yeni işlemci Çıkartıyor Messenger Kullanmadan Facebook Üzerinden Nasıl Mesajlaşılır Bilgisayarın Yavaşlama Nedenleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır