Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Pilin İcadı ve Buluş Hikayesi

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Pilin İcadı ve Buluş Hikayesi
Pilin İcadı ve Buluş Hikayesi

Elektronik alanda adından sık söz ettiren pillerin geçmişi 1800’e kadar dayanır.Tesadüf sonucu bulunan pilin icadına sebep olan çalışmalar M.Ö 600 yıllarında başlar 17. yüzyılda kuvvetli bir artışla 19. yüzyılda statik elektrik olarak nitelendirilen kumaşa sürterek ortaya çıkarılan veya yıldırım elektriği olarak tabir edilen çalışmalarla zirveye ulaşmıştır.19.Yüzyılda bu çalışmalara elektrik akımı eklenerek sürekli elektrik akımına sebep olan pil icat edilmiştir.
Kurbağa deneyi ile tanınan Luigi Galvani (1737–1798) elektriğin bu daldaki çalışmalarını başlatan kişi olarak bilinir.

Bağdat-Pilleri
Pil Nasıl İcat Edildi ?
1791 yılında ” Hayvansal Elektrik ” teorisini ortaya koyan Galvani teorisini rastlantı sonucu ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirlerin kesildiğinde kasıldığını gözlemleyerek ortaya koymuştu.Bu teoriye göre canlıları oluşturan hücreler elektrik içeriyordu.

1793 yılında Galvani’nin izinden giden ve deneylerini devam ettiren Alessandra Volta (1745–1827) kurbağa bacağı kasılmalarının farklı iki metalden kaynaklandığını bulur. Bacağın uyarılması, birbirine benzemeyen iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı içermesinden kaynaklanıyordu. O hâlde elektrik elde edebilmek için iki farklı metale ve sıvıya ihtiyaç olmalıydı. Bundan yararlanarak bakır ve çinko madenleri alarak aralarına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştiren Volta, elektrik akımını elde etmeyi başardı. Böylece Volta Pili adı verilen pili buldu (1800).

Elektriğe ilişkin bilgiler, M. Ö. 600 yıllarına kadar gitmekle birlikte bilimsel olarak ilk defa 17. yüzyılda ele alınmıştır. Ancak 19. yüzyıla kadar bilinen elektrik türü, bir kumaşa sürterek elde edilen ya da yıldırım elektriği olarak bilinen statik elektriktir. 19. yüzyılda buna elektrik akımı eklenmiş ve sürekli elektrik akımını mümkün kılan pil icat edilmiştir. Elektriğin bu dalındaki çalışmaları başlatan kişi, ünlü kurbağa deneyi ile tanınan Luigi Galvani (1737–1798)’dir.

1780 yılında yaptığı deneylerin sonuçlarını 1791’de açıklayan Galvani, “hayvansal elektrik” teorisini ortaya attı. Bu teorisini, tesadüf sonucu ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirlerin neşter ile kesildiğinde kasıldığını gözleyerek oluşturmuştu. Buna göre, canlıları oluşturan hücreler elektrik içermekteydi.

1793’de Galvani’nin deneylerine devam eden Alessandra Volta (1745–1827) kurbağanın bacağında meydana gelen kasılmaları iki metalin varoluşuna bağlar. Bacağın uyarılması, birbirine benzemeyen iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı içermesinden kaynaklanıyordu.Elektrik üretmenin tek yolu olarak iki farklı metal ve sıvıyı birleştirmeyi düşündü.Bakır (Cu) ve çinko (Zn) madenleri alarak aralarına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştiren Volta, elektrik akımı üretmeyi başardı.1800 yılında Volta Pili adı verilen pili icat etti.
1881 yılından itibaren Volt adı, elektrik gücü birimi olarak ona ithafen kullanılmaya başlandı.

Tarihin İlk Pili Bağdat Pilleri

Geçmişi 2000 yıl öncesine dayanan Irak sınırları içerisinde bulunmuş bu piller 13 cm yüksekliğindeki, orta kısmı bombeli bir kil kap ve içindeki, demir bir çubuğun etrafına sarılmış, altı kapalı bakır bir rulodan oluşuyor.Sirke gibi kimyasal etkiye sahip sıvılar ile temasa geçtiğinde bir miktar akım üretilebiliyor.M.Ö 200 lü yıllara dayanan Bağdat pillerinin piramitlerde kullanıldığı söylentiler arasında bunun nedeni piramitlerin aydınlatılmasında kullanılan herhangi bir meşaleden iz bulunamaması.

Pilin İcadı ve Buluş Hikayesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Esma nur yılmaz27 Eylül 2013

Hocamız ödev verdi ama çok uzun ya bu kadarını yazamayacağım.

xxx78622 Ocak 2017

Kullanımı varoluş bitene kadar bitmeyecek bir buluş olduğu kesin 🙂

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Sorunları için İletişim Adresleri Amd İkiye Bölünüyor.. Hangi DNS Kullanılmalı,Tercih Edilmeli 20. Yüzyılda Gelişen Bilim ve Teknoloji Merkezi Sinir Sistemi Windows Xp’nin Kaldırılma Süresi Uzatıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır