Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil
Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil

Bugün kullandığımız pek çok araçta ihtiyaç duyduğumuz piller, gerek çevre kirliliği gerekse de uzun ömürlü olmamaları nedeniyle yeterince verimli olamıyor. Cep telefonlarından araçlara kadar kullanılan piller, günümüzde oldukça önemli bir yere sahip.

ilk su bazlı nükleer pil

Bu yazımızda pil ömrünü artıran su bazlı nükleer pil, su bazlı nükleer piller, uzun ömürlü piller gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan pillerin yeterince uzun ömürlü olmayışı ve yarattığı çevre kirliliği, bilim insanları ile teknoloji şirketlerini harekete geçirdi. Missouri Üniversitesi’nce yapılan çalışmalarda bilim adamları ilk su bazlı nükleer pili geliştirdi. Oldukça verimli olan bu pil, otomobillerden uzay teknolojisine kadar geniş bir alanda kullanılabiliyor. Üstelik güvenli enerji kaynağı olması nedeniyle bir kat daha önem kazanıyor.

Yaklaşık 1950’li yıllardan bu yana geliştirilmeye çalışılan bu teknoloji radyasyondan güç üretebilen enerji kaynağı olarak öne çıkıyor. Kontrollü nükleer teknoloji normal şartlar altında tehlike arz etmemekte. Hatta günümüzde pek çok ticari sürümü hali hazırda kullanılmaktadır. Basit bir örnek vermek gerekirse evlerimizde bulunan yangın detektörleri ve acil çıkış alanları bu kullanım alanı içerisinde yer almaktadır.

Geliştirilen batarya’da ise radyoaktif stronsiyum-90 izotopu kullanılmış. Nano yapıya sahip titanyum dioksit elektrotu ise platin kaplama sayesinde elektronları toplayarak enerjiye çevirebiliyor.

Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Forex Kripto Para? Nedir En Popüler Kripto Para Nokia 1100 Rekor Kırıyor. Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri Kol Saatlerinizi Akıllı Saatlere Çevirin ! Kurumsal Seo Başarısı Nasıl Yakalanır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır