Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Philae Kuyruklu Yıldıza İniş Yapıyor

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Philae Kuyruklu Yıldıza İniş Yapıyor
Philae Kuyruklu Yıldıza İniş Yapıyor

ESA ( Avrupa Uzay Ajansı ) tarafından geliştirilen ve 2004 tarihinde uzaya fırlatılan Rosetta uzay aracı, kuyruklu yıldız üzerinde ilk incelemelerini yapmak üzere Philae isimli konduyu indirmeye hazırlanıyor. 12 Kasım 2014 tarihinde Türkiye saati ile 10.35’de başlayacak olan indirme işleminin yaklaşık 7 saat sürmesi bekleniyor.

rosetta uzay aracı

Bir Kuyruklu Yıldız Üzerinde İlk İnceleme

İnsanlık için önemli bir adım olarak görülen bu durum, ilk defa bir kuyruklu yıldız üzerinde inceleme yapılmasına imkan tanıyacak. İsmini Mısır hiyerogliflerinin çözülmesinde kullanılan Rosetta tabletinden alan uzay aracı, Ağustos ayında kuyruklu yıldıza ulaşmış ve günümüze kadar kuyruklu yıldız çevresinde ve çekirdeğinde verileri derlemeye başlamıştı.

Philae aracı tarafından yapılacak incelemeler 10 bilimsel aygıt ile gerçekleştirilirken evrenin oluşumu ve gezegenimizde başlayan yaşama ilişkin hayati bilgilerin elde edilebileceği düşünülüyor. Bilindiği üzere kuyruklu yıldızlar, Güneş Sistemi’nin dışında yer alıyor. Araştırmacılara göre Philae ve Rosetta’nın elde edeceği veriler, Güneş Sistemi ve Dünya hakkında ilginç bilgilerin elde edilmesini sağlayacak.

Bugüne kadar farklı asteroidler hakkında veriler yollayan Rosetta uzay aracı 2011 yılında güneş pillerini dolduracak güneş ışınlarını bulamadığı için uyku moduna alınmış 2014 Ocak ayında ise gönderilen sinyaller ile tekrar uyandırılmıştı. 12 Kasım 2014 tarihi Türkiye saati ile ESA ve pek çok kanal üzerinden Rosetta – Philae araçlarının kuyruklu yıldız üzerine inişleri ve ilk verilerin gönderilmesi gibi önemli detayların canlı olarak yayınlanması bekleniyor.

Philae Kuyruklu Yıldıza İniş Yapıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türk Uçağını Düşüren Füze SA-6 Hosting ve Domain Alırken Dikkat ! Türkiye de ki en ucuz Otomobiller İngilizce Otobiyografi Yazmak , Örnekler  How to write an Autobiography ? Patates Tüfeği  ( PATATOR ) Windows 10 Giriş Ekranı Arkaplanı Kaldırma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır