Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Parola Oluşturma Rehberi – Daha Güvenli Hesaplar

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Parola Oluşturma Rehberi – Daha Güvenli Hesaplar
Parola Oluşturma Rehberi – Daha Güvenli Hesaplar

Son dönemde özellikle tarayıcı tabancı virüsler ve web sitelerini etkileyen Heartbleed nedeniyle firmalar, kullanıcılara daha güvenli hesaplar için tahmini zor şifreler tercih etmelerini tavsiye ediyor. Genellikle akılda kalıcı olması ve kişinin kendine ait bir değer taşıması nedeniyle sıralı rakamlar ve doğum tarihi gibi parolalar tercih ediliyor.

Bu yazımızda nasıl parola oluşturulmalı, daha güvenli parola için ne yapılmalı, nasıl şifre oluşturulmalı gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Nasıl Parola Oluşturmalı

Gerek bilişim firmaları gerekse de güvenlik yazılımı üreten şirketler internet üzerinde işlem yapan kullanıcıların büyük bir bölümünün halen oldukça basit ve tahmini kolay parolalar kullandığını söylüyor. Özellikle qwerty, 123456, 0000 gibi sıralı ve tekrarlı parolalar en yaygın kullanılanlar olup bunları doğum tarihi ve diğer özel günler izlemektedir.

Bir diğer hatalı kullanım şekli ise ad – soyad ikilisidir. Kullanıcı adı ve parola içeren üyelikler gerektiğinde adı Ali Korkmaz olan birisinin ali – korkmaz şeklinde kullanıcı adı ve parola kullanması, hesabın tehlikeye girmesine neden olacaktır. Genellikle parola oluştururken mümkün mertebe sizin dahi bilmediğiniz harf, rakam ve özel karakterleri tercih etmeye çalışın. En basit ifade ile bir not defterine rastgele oluşturacağınız parolalar, yukarıda belirtilen parolalardan çok daha güvenli olacaktır.

Oluşturduğum Parolaları Unutuyorum

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız birbirini izleyen kombinasyonlar kullanmanız yararlı olacaktır. Örneğin bir site için oluşturduğunuz parola AkeDax2t olsun. Bir diğer işlemde kullanacağınız parola AkeDax2y olabilir. Eğer online bankacılık hizmetlerinde parola oluşturma konusunda sorun yaşıyorsanız farklı dizilimde rakamlar kullanabilirsiniz.

Parola Oluşturma Rehberi – Daha Güvenli Hesaplar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Windows 7 Kullanıcıları için Faydalı İpuçları Karadelikler Nedir Nasıl Oluşmuştur? İstanbul Boğazı’ndan Elektrik Üretimi Tarayıcınız İçin En İyi Eklentiler Yeni Google web tarayıcısı Sitenizi Google a Daha Hızlı Eklenmesini Sağlayın

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır