Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Otobusbileti.gen.tr ile Bolu’ya

Ana Sayfa » Havadan Sudan » Otobusbileti.gen.tr ile Bolu’ya
Otobusbileti.gen.tr ile Bolu’ya

Bolu otobüs bileti almak ve en ucuz fiyatları Bolu’ya görmek için www.otobusbileti.gen.tr sitemizi kontrol ediniz.

 

Eyüp Sultan’ın kabrini bulan Fatih’in hocası ünlü bilgin Akşemsettin Göynük’te yatar

Eyüp Sultan Türbesi, asırlardan beri, İstanbul’da başlıca ziyaret yeridir. Fetih günlerine kadar, bu türbenin yeri bilinmezdi. Hazreti Muhammed’in alemdan olan Eyüp Sultan için eldeki tek bilgi, pek. kısaydı. Vaktiyle, gene çetin bir kuşatma sırasında, İstanbul surlarının önünde şehit düştüğü biliniyordu.

 

İşte bu kutsal kabrin yerini, Bolu’nun yetiştirdiği, ünlü İslâm bilgini Akşemsettin buldu. Fetih tarihinin en önemli sayfalarından biri olan o günü* sağlam kaynaklara dayanarak Evliya Çelebi, şöyle nakleder;

— “Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethederken, yetmiş yedi kibar ehlullah Ebâ Eyyub’un kabrini tecessüse koyuldular. İçlerinden Akşemsettin, “Hünkârım, alemdan Resulullah Ebu Eyyub-ül Ensâri bu mahalde medfundur” diyerek, bir hıyâban-ı orman içre girdi. Bir seccade yaydınp, namaza durdu. İki rekâttan sonra selâm verip, tekrar secdeye vardı. Rahat bir uykuya dalmış gibi, öylece kaldı. Birçok kişiler, “Efendi Hazretleri Eyyub’un kabrini bulamadığı için, hicabından uykuya vardı” diye tarizler ettiler…”

Bolu’ya gitmek için Ulusoy Turizm otobüs biletini otobus.org sitesinden de satın alabilirsiniz.

otobalıkesir

“Bir saat sonra. Akşemsettin Hazretleri, seccadeden başını kaldırıp, mübarek gözleri kan çanağım andırır halde, Fatih Sultan Mehmet Han’a hitaben, “Hünkârım, Hikmet-İ Hüdâ, seccademizi, tam Hazret’in kabri üstüne sermişler…” diye konuştu. Bunun üzerine, seccadenin bulunduğu yer derhal kazıldığında, dört köşe, yeşil bir somaki taş ortaya çıktı. Üzerinde Kûfi yazı ile “Hazâ Kabri Ebâ Eyyûb-ül Ensari” diye yazılmış olduğu görüldü. Taş kaldırıldığında, Hazret-i Eyyûb’ün ter-ü taze vücudu, safran ile boyanmış kefeni içinde ortaya çıktı. Sağ elinde tunç bir mühür vardı. Taş, tekrar yerine kapatıldı. Üzeri örtüldü. İstanbul’un fethinden sonra bu kabre, şaheser bir türbe yapıldı…”

 

Eyüp Sultan’ın kabrini bulan o büyük İslâm bilgini Bolu’nun Göynük ilçesinde yetişmiştir. Şam’da dünyaya gelen Akşemsettin, küçük yaşta, babası Şeyh Haraza ile birlikte Anadolu’ya geçerek Göynük’e gelmiş, yerleşmişlerdi. O zamanlar Göynük’te büyük medreseler vardı. Akşemsettin, bu medreselerde okudu. Sonra, Hacı Bayram Velî dergâhına bağlandı. Nihayet, Fatih Sultan Mehmet’in büyük saygısını kazandı. Yüce Hakanın hocası olarak yanında kaldı. İstanbul’un fethi sırasında da, ön saflarda, gene Fatih’in yanındaydı.

Fetihten sonra, memleketi olan Göynük’e döndü. 1459 yılında bayata gözlerini yumdu. Türbesi Göynük’tedir.

Bolu otobüs bileti fiyatları ve Bolu otobüs firmaları listesine ulaşmak için otobusbileti.gen.tr sitesini kullanabilirsiniz. Ucuzotobusbileti.gen.tr sitesinden Bolu’ya giden otobüs firmalarını da sorgulayabilirsiniz.

Otobusbileti.gen.tr ile Bolu’ya - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

”Başarının Anahtarı” Çok Amaçlı bir Alet Alexander Graham Bel ve İcadı Router Ayarları Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli 100 Dolara Laptop Stetoskop ve Kullanım Alanları Twitter’da 140 Karakter Üstü Nasıl Yazılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır