Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Ana Sayfa » Bilgisayar » Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır
Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Notebook kullanıcılarının bir çoğu kısa batarya ömründen şikayet etmekte ve batarya ömrünü uzatmanın yollarını aramakta. Satışa yeni sunulan pek çok bilgisayarda uzun batarya kullanım süreleri vaat ediliyor olsa da bazı küçük ayarlar yapılmadığı sürece batarya ömrünü uzatmak pek mümkün değil.

Bu yazımızda notebook batarya ömrü nasıl uzatılır, notebook pil süresi artırma gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

notebook batarya ömrünü uzatma

Batarya Süresini Uzatma – Püf Noktalar

–        İlk önerimiz pek çok bilgisayar kullanıcısının pek de önemsemediği HDD birleştirme konusunda olacak. Düzenli olarak HDD’in birleştirilmesi bilgisayarın hızlanmasına, sistem performansının artmasına ve HDD’in çalışırken fazla yorulmamasına neden olacaktır. Bu sayede batarya kullanım süresine bir miktar katkı sağlayabilirsiniz.

–        Sistem kaynaklarını gereksiz yere sömüren uygulamalar ise bataryanın baş düşmanlarıdır. Kullanmadığınız ya da hayati önem taşımayan programları görev yöneticisinden sonlandırabilir ya da başlangıçta açılmamaya programlayabilirsiniz. Bunun için başlat/çalıştır – msconfig komutunu yazmanız ve başlangıç sekmesinde yer alan gereksiz programları kaldırmanız yeterli.

–        Yukarıda belirttiğimiz HDD birleştirme, virüs tarama gibi yoğun güç harcayan işlemleri yaparken bilgisayarı elektriğe bağlı durumda kullanmanız yararlı olacaktır.

–        Gerekmediği sürece harici cihazları bilgisayara bağlı tutmak batarya ömrünü kısaltacaktır. Kullanmadığınız araçları bilgisayarınıza bağlamamanızı öneririz.

–        Yine CD ve DVD sürücülerini ihtiyaç duymadığınız sürece boş bırakmanız faydalı olacaktır.

–        Ekranın parlaklık değeri batarya üzerinde en fazla yük oluşturan unsurlardan birisi. Basit işlemlerde ya da uzun süreli kullanıma ihtiyaç duyduğunuz anlarda ekran parlaklığını azaltmanız gerekir.

–        İhtiyacınız ölçüsünde laptoplarınızda “güç ayarları” ile oynama yapabilir, pek çok özelliği kapatarak batarya ömrünüzü uzatabilirsiniz.

–        Bilgisayarınızı sürekli elektriğe bağlı durumda kullanmayın ve pil tamamen deşarj olmadan şarj etmeyin.

–        Orjinal ve uyumlu batarya ve adaptör kullanmak batarya ömrünüzü doğrudan etkileyecektir.

Yukarıda yer alan fakat önemsiz görünen pek çok detay notebooklarınızı daha uzun süre kullanma konusunda size yardımcı olacaktır.

Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

TeknoAlem yeni yüzüyle yayımda ! Özel Altus Bulaşık Makinesi Servisi 7/24 Hizmetinizde! Yürürken şarj edin Japon Robotları Dövüşüyor Moda Hakkında Aradığınız Herşey DekorVİTRİN’de Web Siteleri için Küçük Animasyonlar Abowman

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır