Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

NanoTeknoloji ve Türkiye

Ana Sayfa » Teknoloji ve Tasarım » NanoTeknoloji ve Türkiye
NanoTeknoloji ve Türkiye

Basın yayın organlarında görüyoruz.Nano teknoloji tutturmuşlar gidiolar.Bakalım Neymiş Nanoteknoloji tutturulmayacak birşeymi peki ?
Sağlıktan bilime ,Tekstilden askeri teknolojiye kadar birçok alanda hayatımızın parçası haline gelecek olan nanoteknoloji konusuna değinelim. Atomun parçalanmasından sonra, maddenin atomik boyuta indirgenerek çalışılması konusunda belki de hayata geçilirilen en ciddi gelişmedir. Özellikle tekstil alanında, ütü gerektirmeyen, asla kirlenmeyen, asla terletmeyen kıyafetlerin üretilebilir piyasaya sürülmesiyle günlük yaşamımızı dahi etileyecek bir teknoloji bu, nanoteknoloji.

Bu konuda ülkemizde en ciddi çalışmalardan birini yaparak, Almanya’da yapılan Uluslararası Nanoteknoloji Fuarı, “Nanofair”e davet edilen tek Türk konuşmacı olan Prof. Dr. Ziya Güvenç’in Hürriyet gazaetesine verdiği röpartajdan bölümler vermek istiyorum. Ziya güvenç aynı zamanda şu an benim yüksek lisans eğitime de devam etmekte olduğum Çankaya Üniversitesinin rektörü.

Maddeyi, “Atom boyutuna” indirgeme işi olan nanoteknoloji için ABD’nin yılda 3-4 milyar, AB ülkelerinin ise 1 milyar dolar harcarken, Türkiye’de bütçe ayrılmadığı belirtildi. Güvenç, nanoteknolojide geri kalınması halinde olabilecekleri şöyle anlattı:

Zarar Göreceğiz

Nanoteknolojinin etkilerini yüzlerce yıl sonra değil, bazılarının etkilerini önümüzdeki 10-15 yıl sonra bazılarınınkini 40-50 yıl içinde ciddi şekilde görmeye başlayacağız. Buna paralel olarak kendi sanayimizde verdiği zararı göreceğiz. Artık satamamaya başlayacağız. Çünkü üretim teknikleri de nanoteknolojiyle birlikte değişecek.

Nanoteknoloji dünyayı ele geçirmeye çalışan güçlerin dışında terör odaklarının da kullanacağı potansiyel bir araç. İşgal etmek istediğiniz ülkeye nükleer silah atın işgal edemezsiniz. Son derece akılsız bir silahtır, tabiatı yok edersiniz. Ama nanoteknolojide hedef Türkiye’deki 73 milyon insansa ona göre silahla saldırılır ve sadece o insanlar ölür.

Bizim gen haritamızı çizerler ona göre uygun silah teknikleri geliştirirler. Bakteri üretebilirler. Gıdamızı da dışardan almaya başladık. Tohum alıyoruz. Genetik olarak o tohumun değiştirildiğini test ederek anlayamazsınız. Tohumun gen yapısının nasıl değiştirildiğini nano boyutta analiz etmek zorundasın. Bu konuda çalışmaların yoksa uzun vadede Anadolu insanının sağlına zarar verecek ürünler üretebilirler. Biz de bu ürünleri yiyerek hasta bir topluma dönüşebiliriz. Ülkemizdeki bütün ekonomik sorunları çözsek, hiç bir sosyal sorunumuz olmasa bile bu bilim alanında geri kalırsak ülkemizi korumamıza imkan yok.

Boşa Zaman Geçirmemeliyiz

Bu söylediklerim felaket senaryoları, ya da yüzlerce yıl sonra olacak şeyler değil. Boş geçen zamanın geri kalmışlığın faturası çok ağır olacak. Bunda geri kalmanın faturasını çocuklarımız, torunlarımız ağır bir şekilde ödeyecek. Bu bilim alanında geri kalmak, matbaanın 300 yıl geç gelmesinin yarattığı sıkıntıdan, bin kat daha büyük zarar verir. Türkiye’de nanoteknoloji üzerine 8-9 üniversitede çalışan bilim insanları dışında maalef bir çalışma yok. Almanya’da konuşmacı olarak gittiğim Nanoteknoloji Fuarı ’Nanofair’de her alandaki kuramsal çalışmaların, yaratıcılığa dönmüş olduğunu net olarak gördüm. Bu konuda bizim de bir an önce çalışmalara başlamamız lazım. Yoksa çok geç olacak.

Bilim insanı eksikliği var

Genç nüfus kitlesinin arttığına değinen ve istihdamın sağlanamaması durumunda bunun dezavantaja dönüşeceğini belirten Prof. Dr. Güvenç bu durumun yaratacağı sıkıntıyı şöyle anlattı: “Ciddi potansiyel arttı ama bu aynı zamanda baş ağrısı da oldu. Eğitirseniz sorun yok ama eğitemezseniz bu çocukların hem kendilerine hem de ülkeye zararları dokunur. Yüksek Öğretim’in bu konuda yetersizlikleri var. Binalar yapmak değil o binaları doldurmak önemli. Belli alanlarda yığılma varken, belli alanlarda anormal eksikler var. Bazı bölümlerin mezun ettiği kişi sayısı 2050 yılına kadar ki ihtiyacı karşılayacak boyuttayken ülkede mühendis eksiği, 1-2 üniversite hariç akademisyen eksiği varsa bu büyük sıkıntı doğurur. Ayrıca YÖK kaliteli hocaların olduğu yerlere doktora programları açmalı. Ülkemizde maalesef bilim insanı eksiği var. Devletin de bu konuya daha çok eğilmesi lazım”

NanoTeknoloji ve Türkiye - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Geleceğin  ihtiyacı ” Online Bilgi Güvenliği ” Ücretsiz Ubuntu İşletim Sistemi Güven Arayanların Tercihi Kombitamircisi.com.tr Turkcell 532 Li hat Ve Prestiji Modem Saldırıları Nasıl Önlenir? Agar.io Oyunu Hızlı Büyüme Taktiği

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır