Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mors Alfabesi Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Mors Alfabesi Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir?
Mors Alfabesi Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir?

1835 yılında Samuel Morse tarafından icat edilen Mors Alfabesi, kısa ve uzun işaretlerden oluşan ve bu işaretlere karşılık kullanılan ışık ve sesin anlamlı bir biçimde aktarılmasını sağlamaktadır. 1835 yılında icat edilmesiyle birlikte büyük bir ilgi toplayan mors alfabesi 1840 yılında patent alarak resmileşmiştir.

mors kodu

Bu yazımızda mors alfabesi nedir, mors alfabesi kim tarafından ne zaman icat edilmiştir, mors alfabesi nerelerde kullanılır gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

1835 yılında icat edilen Mors alfabesinin ilk kullanımı Baltimore, Maryland – Washington arasında gerçekleştirilmiştir. İcat edildiği ilk dönem kullanımı oldukça zor ve karışık olan sistemin yükseliş aşaması ise Morse’un asistanı Veil tarafından önerilen düzenleme ile sağlanmıştır.

Mors kodunun iletim şekli ise radyo sinyalleri, elektrik akımları ve mekanik ya da görsel yol ile yapılabilmektedir. İlk bilinen haliyle genel olarak Mors alfabesi olarak adlandırılan bu birim daha sonra Amerikan Mors Alfabesi ve Uluslararası Mors Alfabesi olarak iki farklı şekilde adlandırılmaya başlamıştır.

Amerikan Mors Alfabesi

Amerikan mors alfabesi, bugün ticari amaçlara yönelik kullanılmamaktadır. Sistemin geliştiriliş amacı telgraf iletimi olup mesajlar yine telgraf operatörleri tarafından sağlanmaktadır.

Uluslararası Mors Alfabesi

1848 yılında Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirilen bu sistem ilk olarak Almanya’da kullanılmıştır. ITU tarafından da kabul edilen bu kod, bugün halen kullanılmaktadır.

Mors alfabesi icat edildiği dönem ve sonrasında pek çok büyük savaş ve iletişim araçlarında yer almıştır. Bugün halen farklı versiyonları ile kullanılmaya devam eden alfabe iletişimde insanlara yeni bir yol açmıştır.

Mors Alfabesi Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

USB’den Nasıl Windows 10 kurulur? Uçak Simülatörleri Hakkında Küçük Kingston USB Flash bellekler Yeni Nesil Akıllı Cam Dönemi İzinsiz Açılan Reklamlar Nedir? Nasıl Engellenir? Türkiye’de Nüfus Sayımları Tarihi ve Amaçları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır