Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Modern çağın mucidi: Tim Berners Lee

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Modern çağın mucidi: Tim Berners Lee
Modern çağın mucidi: Tim Berners Lee

Bugün kullandığınız internet tarayıcılarının, HTTP ve WWW terimlerinin kim tarafından icat edildiği merak ediyor musunuz? O halde Tim Berners Lee ile tanışmanın vakti gelmiş demektir! Modern çağın en önemli buluşu olan internetin kaşifleri arasında yer alan Lee, 8 Haziran 1955 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. İngiltere’nin başkenti Londra’da doğan Tim Berners Lee, şuanda Web’in standartlarının belirlendiği World Wide Web Konsorsiyumu‘nun (W3C) başkanıdır. 2004 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından “sör” ünvanına layık görülmüştür. Time dergisinin hazırladığı “20. yüzyılın en önemli insanları” listesinde de yer alan Lee, birçok üniversite kürsüsünde danışman olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

internet hızı nasıl artırılır

İlk web sitesi CERN’de geliştirildi

Fransa sınırları içindeki CERN‘de internetin temellerini atan Lee, dünyanın ilk web sitesini de 6 Ağustos 1991 tarihinde kurmayı başardı. NeXTStep ismi verilen özel bir işletim sistemi üzerinde barındırılan info.cern.ch sitesi, geliştirilen WWW projesinin de temellerini oluşturuyordu. İlk etapta yalnızca üniversite içinden erişim sağlanabilen WWW ağına zamanla tüm dünya dahil olacak, insanlığın gidişatı daha farklı seyredecekti.

W3C’yi MIT’te kurdu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışmalarına devam eden Lee, mucidi olduğu WWW’nin ne tür bir standarda sahip olması gerektiğine de karar vermek zorundaydı. Bunu dünyanın dört bir yanından katılımcılarla birlikte kurduğu W3C (World Wide Web Konsorsiyumu) aracılığıyla sağlayan Tim Berners Lee, internetin daha yaygın bir hale gelmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Modern çağın mucidi: Tim Berners Lee - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WordPress Rastgele Yazı Web Siteniz İçin BackGround [ Arkaplan ] iWatch Nedir, Özellikleri Nelerdir? Acaba Beğenecek mi ? Fazla Kilolara Lida Angry Birds Epic ile RPG Keyfini Yaşama Vakti

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır