Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Maden Kazaları Nasıl Azaltılır? Maden Kazaları ve ILO Sözleşmesi – inceleme

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Maden Kazaları Nasıl Azaltılır? Maden Kazaları ve ILO Sözleşmesi – inceleme
Maden Kazaları Nasıl Azaltılır? Maden Kazaları ve ILO Sözleşmesi – inceleme

Geçtiğimiz günlerde Soma’da yaşanan acı olay sonucunda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde maden işletmeciliği ve güvenlik, başlıca ele alınan konular oldu. Ülkemizde maden işçiliğinde yoğun olarak insan emeği kullanılırken dünyanın birçok ülkesinde iş yoğunluğu teknoloji ağırlıklı robotlar tarafından karşılanıyor.

madenlerde güvenlik önlemleri

Bu yazımızda maden kazaları nasıl azaltılır, maden kazalarını önleme yolları, maden işletmeciliği teknolojisi gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Son yaşanan Soma faciasından sonra ülkemizde madenlerde kullanılan yöntemler ve alınan güvenlik önlemleri tartışmaya açıldı. Uluslar arası çalışma örgütü (ILO), Madenlerde Güvenlik ve Sağlık sözleşmesi adı altında maden işletmelerinin uyması gereken bazı önemli kurallar sunuyor. Ülkemiz her ne kadar 19 yıldır bu sözleşmeyi imzalamasa da alınacak güvenlik önlemleri ve dünya genelinde kullanılan teknolojileri bu başlık altında sizlere sunacağız.

Kaçış Odaları

Son kazadan sonra madenlerimizde hemen, hemen bulunmayan kaçış odaları, maden kazalarına karşı madencileri koruyan en önemli sığınaklardır. Bu odalarda yangın ya da patlama durumlarına karşı madencilerin 30 güne kadar sığınmaları sağlanabiliyor.

Havalandırma Sistemleri

Gelişmiş ülkelerde madenlerde yer alan bu sistemler, devamlı ölçüm yaparak madencilerin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını belirliyor ve havalandırma sistemi ile bu ihtiyaç karşılanıyor.

Işıklandırma Sistemleri

Madencilerin kasklarında ve madenlerde yer alan bu sistemler düşük enerji tüketimi ve gün ışığına yakın renk sıcaklığı sunmakta.

Simülatörler

Üç boyutlu modelleme yapan bu simülatörler madenlerde kömür çıkarılacak noktaların önceden belirlenmesini ve madencilerin bu noktalara yönlendirilmesini sağlıyor.

Kontrol Odaları

Bu odalardan madenin tüm galerileri kontrol altında tutulurken madenciler sürekli takip altında tutuluyor ve tüm yönlendirme işlemleri bu odadan kontrol ediliyor.

Robotlar

Her ne kadar ülkemizde yer almasa da gelişmiş ülkelerde maden işçilerinin aldığı risk, robotlar tarafından karşılanıyor. Robotlarda yer alan bıçaklar ile kazılar yapılırken kızaklar ile kömür taşınabiliyor.

ILO sözleşmesinde de burada yer alan pek çok unsur yer almakta. Ayrıca sözleşme ile madenlerde daha pek çok güvenlik önlemi şart koşuluyor.

Maden Kazaları Nasıl Azaltılır? Maden Kazaları ve ILO Sözleşmesi – inceleme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2014 Yılına Özel En İyi Tabletler – İnceleme Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji Alexander Graham Bel ve İcadı Havelsan Yazılım Acil İniş Yapan Uçak Çocuğa Çarptı BigDog:En Gelişmiş Dört Ayaklı Robot

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır