Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mac’de Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Mac’de Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?
Mac’de Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

Mac kullanıcıları bugün Windows’da çalışan pek çok yazılıma Mac üzerinde ulaşıyor olsa da bazı yazılımlar için ne yazık ki bu durum söz konusu olmamakta. Bu yazımızda MAC OS X tabanlı mac kullanıcıları için windows uygulamalarını nasıl çalıştıracakları hakkında bilgiler sunacağız.

mac emülatör

Mac mi Windows’mu?

Her iki işletim sistemide yıllar süren bir rekabet sonunda önemli farklılıklara ve ayrıcalıklara sahip oldu. Fakat bugün ki yazılımlara göz atıldığında Windows’un daha geniş bir arşive sahip olduğunu söylemek mümkün. Mac kullanıcıları için geniş Windows yazılım arşivini kullanma konusunda aşağıda bazı bilgiler yer almakta.

Wine – Bir Emülatör Değil!

Wine, Linux ve Mac üzerinde Windows uygulamalarını çalıştırmaya yarayan bir emülatör. Fakat uygulama sloganına göre Wine bir emülatör değil.

Wine üzerinde MSDN kaynakları ile komutların işleç karşıtları belirtilmiş ve wrapper ile işleç çağırma kitaplığı oluşturulmuş. Fakat Wine %100 performans konusunda garanti sunamamakta. Uygulama Windows yazılımlarını çok daha iyi performans ile çalıştırma şansı sunsa da bazı uygulamalarda bu mümkün olmamakta.

Wine Nasıl Kullanılır?

İlk olarak bilgisayarınıza X11 adlı Mac tabanlı yazılımı kurun. Daha sonra Xquartz yazılımını indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.

İkinci aşamada ise Wine for Darwin uygulamasını indirin ve kurun. Uygulama kurulduktan ve açıktan sonra Run seçeneğine tıklayıp bilgisayarınızda bulunan .exe uzantılı dosyayı bulun. Uygulama sanal disk dosyasını C üzerine kurarak ilerleyen seferlerde Program Files üzerinden Windows uyumlu uygulamanızı çalıştırmayı sağlıyor.

Wine ile yalnızca uygulamaları çalıştırmıyor aynı zamanda paketlenmiş olan pek çok uygulamayıda indirebiliyorsunuz.

Mac’de Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı? Resimlerinize Parlayan Güneş Efekti Vermek [ Photoshop ] Şık Tasarımlı Tablet Kılıfları Nissan’ın Elektrikli Arabası Ariya’nın Detayları, Menzili, Fiyatı Daha Hızlı İnternet İçin İpuçları Numara Taşıma,Taşınabilirliği

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır