Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mac’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme

Ana Sayfa » Bilgisayar » Mac’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme
Mac’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme

Mac kullanıcılarının merak ettiği konulardan birisi olan Hosts dosyası değişikliği, Windows’a göre biraz daha fazla detay istemektedir. Bu yazımızda Mac kullanıcıları için hosts dosyası değişikliği, yasaklı sitelere erişim ve farklı kaynaklardan dosya yükleme konuları üzerinde duracağız.

mac için hosts dosyası

Mac Kullanıcıları için Hosts Dosyası Değişikliği

Hosts dosyası temelde adres defteri gibi çalışmaktadır. Bu dosyaya gireceğimiz IP adresleri ile sitelere isim yerine IP adresi ile ulaşabiliriz. Ayrıca herhangi bir web sayfasının yasaklanması yada erişimin durdurulması durumunda IP adresini biliyor isek yine rahatlıkla erişimi Hosts dosyası sayesinde sağlayabiliriz.

İlk olarak Uygulamalar – İzlenceler kısmında Terminal uygulamasını açıyoruz. Buraya “sudo nano /private/etc/hosts “ yazıp çalıştırıyoruz. Açılan ekranda yönetici parolası istenmesi durumunda şifre girişi yaparak Hosts dosyasına ulaşıyoruz. Buraya daha önce edindiğimiz IP adresini tanımladıktan sonra “CTRL+O” tuşlarıyla kaydediyor ve pencereyi kapatıyoruz.

Sonraki aşamada yapmış olduğumuz bu değişikliklerin hemen çalışması için Terminal uygulamasına “dscacheutil –flushcache” terminal uygulamasını kapatıyoruz.

Evet Mac’imiz yasaklı sitelere erişim ve IP bazlı tanımlama için hazır durumda.

Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme

Mac yerine normal bir bilgisayarda kurmuş olduğunuz Mountain Lion için AppStore yerine farklı kaynaklardan dosya yüklemesi yapabilirsiniz

İlk olarak Elma simgesi üzernde Tercihler kısmından Sistem Tercihleri ekranını açın. Burada güvenlik ve gizlilik sekmesine tıklayın. Açılan pencerede Genel sekmesinin sol altında yer alan kilit simgesine tıklayın ve şifre girişi sağlayın.

Sonraki adımda şuradan indirilen uygulamalara izin ver başlığı altında yer alan herhangi bir yer sekmesine tik atın ve kaydedip kapatın. Artık dilediğiniz kaynaktan dosya yükleyebileceksiniz.

Mac’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bilgisayara Bulaşan Virüs Nasıl Anlaşılır? İlaçlarınızı Taşımak için İlaç Kutusu 4K Televizyon Önerileri – En iyi 4K Televizyon Modelleri Teknolojik Ürünleri Kullanırken/Satın Alırken Yapılan Hatalar Kapı Sinekliği Siparişi Winamp Bas yüksekliğine Göre Saydamlaştırmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır