Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Louis Pasteur: Kuduz Aşısı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Louis Pasteur: Kuduz Aşısı
Louis Pasteur: Kuduz Aşısı

1822 yılında Fransa’ya ait Dole kentinde doğan Louis Pasteur günümüzde çok önemli bir icadın sahibi olmuştur. 1846 yılında fen fakültesinden mezun olduktan sonra fizik ve kimya dallarında doktorasını aldı. Doktorasını aldıktan sonra kristal ve optik etkinlikler üzerine birçok çalışması olmuştu. Evlendiği 1849 tarihinden sonra ise insanlığa fayda sağlayacak alanı olan bakteriyolog olarak faaliyetlerine devam etti. Tıp okumamasına rağmen tıp alanında büyük ilerlemeler kaydettiği için zamanında birçok doktor ona tepki göstermişti. Pasteur bu tepkilerden vazgeçmeyerek icatlarına ve insanlara hizmet etmeye devam etti. Bu hizmet sonucunda kuduz aşısı ortaya çıkacaktı.

Louis Pasteur: Kuduz Aşısı

Kuduz Aşısı

Hastalıkların önlenmesi için ortağı Emille Roux ile yaptığı çalışmalar sonucunda “aşı” yöntemini geliştiren Pasteur olmuştur. Aşı yöntemi ilk olarak tavşanlar üzerinde denendi. Aşıdan sonra kuduz hastalığına çözüm bulmak için çeşitli deneyler yaptı ve 11 köpek üzerinde deneylerde bulundu. Ardından 9 yaşında köpek tarafından ısırılmış bir çocuk kuduz hastalığına yakalanmaması için Pasteur’dan yardım istedi. Pasteur henüz test aşamasında olan bu aşıyı çocuğa yapmak istemese de danıştığı kişiler sayesinde bunu denedi. Aşıdan sonra çocuğun sağlığı iyiye gitmeye başladı ve 3 ay sonra tamamen kuduzdan kurtulmuştu.

Kuduz aşısındaki başarısından sonra Pasteur çevresi tarafından büyük saygı gördü. Kahraman ilan edilen Pasteur 1887 yılında kendisine ait olan Pasteur Enstitüsünü kurarak çalışmalarına devam etti. Aynı zamanda öğrencilerini de eğiterek kendisinden sonra bilgilerinin dünyada kalmasını sağladı.

Ekleyen :Batuhan AkdenizTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Louis Pasteur: Kuduz Aşısı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kahveden Biodizel CeBİT 2008 Wright Kardeşler ve ilk uçağın icadı John Dalton Atom Teorisi Kocaman ekranlı cep telefonu Çocuklarınıza Kuranda Geçen İsim Mi Arıyorsunuz?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır